جستجو :    جستجوی پیشرفته اعضاء
Posted: Thu 25 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]
Category: حريق

 مسئول واحد تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم از تبدیل تانکر آب پالایشگاه جم به یک خودرو چند منظوره اطفاء حریق با ابتکار متخصصان داخلی خبر داد.به گزارشخبرگزاری فارس از جم، زارع شیبانی شامگاه یکشنبه30تیر ماه 1392 در بازدید از پالایشگاه جم اظهار داشت: پالایشگاه جم بیش از 27 درصد گاز کشور را تأمین می‌کند و نقش مهمی در تأمین سبد انرژی کشور دارد.

 

 وی افزود: تعمیرات اساسی از مهم‌ترین عملیات‌ها در این مجموعه است که امسال با موفقیت انجام گرفت.

شیبانی با اشاره نقش واحد تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم در صرفه اقتصادی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت واردات کالا و کمبود قطعات دستگاه‌ها و تجهیزات و از طرفی دیگر قیمت بالای قطعات خودروها و همچنین تجهیزات مورد استفاده در این اداره، این واحد تاکنون نقش ارزنده‌ای در صرفه اقتصادی پالایشگاه داشته است.

وی اضافه کرد: کارکنان واحد تعمیرات HSE شرکت با ابتکارات و تخصص‌های خود در تعمیر و نگهداری قطعات تأثیر به‌سزایی داشته‌اند.

شیبانی افزود: این کارکنان زحمت‌کش توانسته‌اند تاکنون بخش عمده‌ای از تعمیرات و همچنین تغییر کاربری‌ها را به‌صورت درون سازمانی و با هزینه بسیار اندک و در مدت زمان بسیار کوتاه به انجام رساند. 

مسئول تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم اظهار داشت: از آنجا که تجهیزات و ابزارها در هر سازمان به‌عنوان امانت در اختیار پرسنل است همه تلاش کارکنان در استفاده صحیح و بهینه از این تجهیزات است.

وی ادامه داد: در راستای نگهداری صحیح و همچنین اعمال خلاقیت و ابتکار به‌منظور ارتقاء سیستم‌های موجود شاهد اقدامات خوبی تا کنون بوده‌ایم که همگی در راستای خودکفایی و همچنین به حداقل رساندن هزینه‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

زارع با اشاره به اقدامات وسیع واحد تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم در بخش‌های تعمیراتی ابراز داشت: تعمیر و بازسازی مخزن فوم کامیون اطفاء‌حریق چند منظوره ایستگاه بندر سیراف نیز یکی از این کارهای مهم بوده است.

وی یادآور شد: در همین راستا تعمیر و بازسازی مخازن آب و فوم کامیون اطفاء‌حریق ایستگاه مرکزی و رنگ آمیزی کامل شاسی آن، نصب پمپ PORTABLE همراه با اتاقک مخصوص بر روی تانکر آب آتش نشانی ایستگاه مرکزی که قادر است تا 20 بار فشار تأمین کند نیز توسط کارکنان با موفقیت انجام شده است.

مسئول واحد تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم در ادامه به تبدیل تانکر آب ایستگاه شهرک توحید به یک خودرو چند منظوره اطفاء حریق با نصب پمپ جدید و مخزن 2000 لیتری فوم نیز اشاره کرد و اظهار داشت: انجام این کار بسیار حایز اهمیت بوده است.

وی طراحی سیستم آب‌پاش مخازن که در صورت آتش‌سوزی کل سطح مخزن و دیواره‌ها را خنک می‌کند و همچنین تعمیر و نگهداری تمام دستگاه‌های تنفسی، تعمیر و نگهداری خاموش‌کننده‌های دستی و چرخدار را از دیگر اقدامات مهم واحد تعمیرات HSE شرکت پالایش گاز فجر جم دانست.

زارع از تلاش‌های مدیر عامل شرکت در زمینه توسعه امکانات و بستر مورد نیاز برای تعمیرات تشکر کرد و ابراز داشت: با حمایت‌های مدیرعامل و سرپرست اداره HSE گام‌های بلندی در راستای تحقق اهداف اداره برداشته‌ایم.

وی با تاکید بر این مسله که آتش نشانی در صنعت به‌عنوان قلب تپنده یک سیستم به حساب می‌آید تصریح کرد: ماهیت کار آتش‌نشانان می‌طلبد که به‌صورت شبانه‌روزی همواره آمادگی کامل در برابر وقوع حوادث داشته باشند، لذا انتظار می‌رود که همواره  زحمات بی‌دریغ آتش‌نشانان ارج گذاشته شود.

Posted: Thu 25 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 دریا خزر

معاون دريايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: مردم به خاطر آلوده بودن درياي خزر نبايد در اين آب ها شنا كنند.عبدالرضا كرباسي روز دوشنبه 31 تیر ماه 1392در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: سهم ايران در آلودگي درياي خزر ۱۲ درصد است و بيشترين سهم در آلودگي هاي اين درياي بسته مربوط به جمهوري آذربايجان و روسيه است . اين آلودگي ها شامل آلودگي هاي نفتي ، خانگي ، صنعتي و كشاورزي است . 

وي توضيح داد : آلودگي هاي ايجاد شده توسط ايران شامل فاضلاب هاي خانگي، تجاري، كشاورزي و صنعتي است و سهم ايران از نظر آلودگي نفتي درياي خزر صفر است. بررسي ها نشان مي دهد بيشترين ميزان آلودگي ايجاد شده از سوي سواحل ايران مربوط به فاضلاب هاي خانگي است به عبارتي سه پنجم از سهم ۱۲ درصدي ايران مربوط به فاضلاب هاي خانگي است. 
وي يادآور شد : انواع آلودگي فاضلاب هاي خانگي بيشتر نيترات، فسفات، انواع و اقسام ميكروب ها ، كليفرم ها، آنتروكك ها و پاتوژن ها را وارد آب مي كنند كه هر كدام از آنها به نوعي براي سلامت انسان مضرهستند. 
وي افزود: اين آلودگي ها يا از طريق خوردن آب وارد بدن انسان مي شوند و يا در تماس پوستي با بدن از طريق آب موجب حساسيت ها و بيماري هاي جلدي مي شوند . از سوي ديگر نيترات و فسفات باعث مغذي شدن آب درياي خزر مي شوند كه مغذي شدن آب در طولاني مدت ، رشد بي رويه جلبك ها و بروز پديده كشند قرمز را موجب مي شود . 
معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست هشدار داد: خزر يك درياي بسته است بنابراين از لحاظ آلودگي بسيار آسيب پذير است.هم اكنون سالانه ۴۰۰ ميليون متر مكعب فاضلاب در شمال كشور توليد مي شود كه فقط ۴۰ درصد آن تصفيه مي شود و ۶۰ درصد باقي مانده به صورت مستقيم و غير مستقيم به درياي خزر مي ريزد ازاين رو شنا كردن دراين آب ها خطرناك است. 
جميعت ساحلي كشورهاي حاشيه نشين درياي خزر حدود ۱۴ ميليون نفر است كه ايران داراي جمعيت ۷ ميليوني، روسيه ۵ /۳ ميليوني، آذربايجان ۵ /۳ ميليون نفر و دو كشور تركمنستان و قزاقستان جمعيت كمتري دارند. 
درياي خزر بزرگترين درياچه جهان است كه حداكثر عمق آن ۱۰۲۵ متر و عمق متوسط آن ۳۲۵ متر است. طول مرز ساحلي ايران در خزر تقريبا ۱۰۰۰كيلومتر است كه در صورت ناديده گرفتن خط ساحلي درون خليج گرگان ، طول دقيق خط ساحلي ايران در درياي خزر بيش از ۷۴۰ كيلومتر خواهد بود. 

Posted: Thu 18 Jul 2013 - 4 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 سلام 
مجددا قراره آزمون تعیین صلاحیت مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی برگزار بشه. آخرین مهلت ثبت نام 31 تیرماه 92 . توصیه من به همه همکاران و اعضای سایت اینه که حداقل در رشته های دلخواهشون این گواهی رو اخذ کنند چون داره سازوکارهای خوبی واسه ضمانت اجرایی این مشاوران در کشور تبیین و تدوین میشه. ضمن اینکه از این مسیر احتمال ایجاد نظام مهندسی ایمنی محتمل تره و یه کارایی توسط مهندس مصریان و مهندس اسکندری رییس و معاون مرکز تحقیقات انجام شده و امیدبخش بوده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنین :
http://crtosh.irimlsa.ir/files/attach/moshaveran/sabtenam.pdf
ضمنا به تالاری که خانم مهندس جمالی ایجاد کردن هم میتونین مراجعه کنین :
http://www.hseface.com/forum_topic.php?forum_id=21&topic_id=1108
مجددا تاکید میکنم این آزمون و گواهی صادره در آینده ای نه چندان دور ارزشمند خواهد بود و تلاشها برای افزودن آن به سازو

Posted: Thu 18 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

بازدید : 43 مرتبه
 
alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سایت طلا : عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر کارگر به ازای هر نفر ساعت آموزش ایمنی موظف به پرداخت ۵۰۰۰ ریال است.

 

سیدهادی ساداتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه آموزش ایمنی کارگران ساختمانی بیان کرد: این بخشنامه به تازگی توسط شورای عالی حفاظت فنی تدوین و در تاریخ 5/3/89 به تصویب وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی رسیده و در تاریخ 28/12/91 در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

وی ادامه داد: در این بخشنامه شرایط اجرای برنامه‌های آموزشی ایمنی کار ویژه پیمانکاران  اعلام شده است.

ساداتی ضمن انتقاد به این بخشنامه بیان کرد: بر اساس مفاد این بخشنامه هر کارگر پیمانکار باید به ازای هر نفر ساعت 5000 ریال به شماره حساب خزانه‌داری کل حاصل درآمدهای خدمات آموزشی و فرهنگی (مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار) پرداخت کند، اما نکته مهم اینجاست که علت پرداخت این مبلغ برای کارگران ساختمانی مبهم است.

عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران افزود: صاحبان کار و کارفرمایان نیز برای بهره‌مند شدن از این آموزش‌ها باید به ازای هر نفر ساعت 10000 ریال به حساب خزانه‌داری کل حاصل درآمدهای خدمات آموزشی و فرهنگی (مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار) واریز کنند.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان کرد: در حال حاضر با وجود اینکه هیچ گونه خدماتی برای کارگرانی که آموزش می‌بینند وجود ندارد،به طور طبیعی کارگران رغبت کمتری برای گذراندن این دوره‌ها خواهند داشت زیرا علت دریافت هزینه را نمی‌دانند.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت خدماتی برای آموزش ایمنی کارگران اعم از مکان برگزاری دوره و معرفی مدرس هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد بنابراین علت دریافت هزینه از کارگران چیست؟ کارگران معتقدند برای سازمانی هزینه پرداخت می کنند که به آنها خدمات ارائه می شود.

ساداتی با تاکید بر اینکه صدور و ارسال گواهینامه آموزشی بر عهده مرکز تحقیقات ستاد و مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار است بیان کرد: مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی واجد صلاحیت می‌توانند با استناد به دستورالعمل ابلاغی نسبت به صدور گواهینامه آموزشی اقدام نمایند.

وی اظهار کرد: در این بخشنامه هیچ گونه ضرورت و الزامی برای گذراندن دوره‌های آموزش ایمنی کارگران  وجود ندارد، به همین جهت تمایل کارگران برای حضور در دوره‌ها بسیار اندک است، بهتر بود که مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه به جای در نظر گرفتن هزینه، الزامی را قرار می دادند تا کارگران مجبور به بهره‌مندی از دوره‌های آموزشی ایمنی به منظور کاهش حوادث ناشی از کار شوند.

عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در راستای اهمیت آموزش ایمنی کارگران ساختمانی برای جلوگیری از حوادث ناشی از کار گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر کارگر به ازای هر نفر ساعت موظف  به پرداخت 5000 ریال است که برای حداکثر 10 ساعت دوره آموزشی 5000 هزار تومان خواهد شد.

Posted: Wed 17 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 


 پتو

رها واعظی: این پتو برای آرامش و اطمینان شما در مواقع اضطرای مواجهه با یک مصدوم طراحی شده است.به گزارش گروه دانش و فناوری قدس آنلاین، زمانی که افراد با یک مصدوم مواجه می شوند، هول شده و مسیر انجام درست کمک‌های اولیه را فراموش می‌کنند. یک شرکت نساجی، با تولید این پتو که دارای گرافیک و اطلاعات چاپ شده کمک‌های اولیه بر روی خود است و مبانی انجام کمک‌های اولیه را در مواجهه با مصدومین به شما نشان می‌دهد. این پتو هم برای آموزش افراد غیرحرفه ای و آموزش ندیده و هم برای افراد حرفه ای قابل استفاده است.

alt

alt

alt

 


١٤:١١ - دوشنبه ٢٤ تير ١٣٩٢    /    شماره : ٣٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٣٨

اگه عکسها قابل رویت نبود از لینک زیر به اصل مطلب مراجعه نمایید:

http://www.imeny.com/index.aspx?siteid=1&pageid=140&newsview=3952

Posted: Wed 17 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

با موافقت دولت و به منظور اجرای وظایف قانونی شورای ملی ایمنی زیستی، آئین‌نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی با گذشت حدود چهار سال از تصویب این قانون ابلاغ شد.به گزارش سرویس فناوری ایسنا، براساس قانون ملی ایمنی زیستی که حدود چهار سال پیش در مردادماه 1388 از تصویب مجلس گذشت، دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی موظف بود ظرف شش ماه آیین‌نامه اجرایی را تهیه کند؛ با این حال تدوین و تصویب این آیین نامه اجرایی همانند خود قانون ملی ایمنی زیستی با سال‌ها تاخیر مواجه شد.

 

نبود همین آیین نامه بهانه ای برای جلوگیری از تولید محصولات تراریخته در کشور شد، حال آن که در قانون ملی ایمنی زیستی و اسناد و مصوبات قبلی بر بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های فناوری زیستی و تولید محصولات تراریخته تاکید شده است.

 

براساس آیین نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران که به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند "ج" ماده 3 قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران به تصویب شورای ملی ایمنی زیستی رسیده، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است به منظور اجرای وظایف قانونی شورای ملی ایمنی زیستی، برای تشکیل و فعال کردن دبیرخانه شورا از طریق انجام مکاتبات مربوط به شورا، برگزاری جلسات کارگروه های تخصصی ایمنی زیستی، کمیسیون هماهنگی شورا، کمیته مشورتی، اتاق تهاتر ایمنی زیستی، پیگیری اجرای مصوبات شورا، هماهنگی بین کارگروه های تخصصی دستگاه های عضو شورا و سایر موارد مصوب شورا، نظارت بر اجرای سیاست ها، راهبردها و سایر مصوبات شورا اقدام کند.

 

دبیرخانه شورا نیز موظف است به منظور نظارت بر اجرای سیاست های، راهبردها و سایر مصوبات شورا در دستگاه های اجرایی و گزارش به شورا و نیز در صورت لزوم ارائه نظرات مشورتی به دستگاه های مذکور برای تشکیل کارگروه های تخصصی جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و حفاظت محیط زیست اقدام کند.

 

همچنین مسئولیت صدور، تمدید، لغو، مجوز، نظارت و پایش هر گونه فعالیت در چارچوب ماده 2 قانون در محدوده امور مربوط به کشاورزی از قبیل زراعی، باغبانی، جنگل، مرتع، بیابان، شیلات، دام، طیور، زنبورداری، نوغان داری، خوراک دام و طیور، آفات و بیماریهای مرتبط با این موارد، عوامل بیولوژیک مورد کاربرد در زمینه های اشاره شده در این بند بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بوده و متناسب با موضوع، یکی از معاونت ها و سازمان های مربوط، مسئولیت صدور، تمدید و لغو مجوز فعالیت موارد موضوع قانون را به عهده دارد.

 

بر اساس این مصوبه، افراد حقیقی یا حقوقی متقاضیان رهاسازی موجودات زنده تغییر ژنتیکی یافته، قبل از اقدام برای درخواست رهاسازی، باید مستندات بررسی های آزمایشگاهی، گلخانه ای و میدانی را مطابق دستورالعمل های ذی ربط دستگاه های اجرایی انجام داده و فرآیند صدور و تمدید مجوز برای رهاسازی موجودات زنده تغییر ژنتیکی یافته را طی کنند.

 

مجوزهای صادره برای یکبار و به مدت یک سال از زمان صدور، معتبر است. در صورت احراز بقاء شرایط سابق توسط دستگاه اجرایی، امکان تمدید مجوز برای واردات و صادرات بعدی موجود زنده تغییر شکل یافته وجود خواهد داشت.

 

این مصوبه پس از تایید رئیس‌جمهور از سوی محمدرضا رحیمی - معاون اول رئیس‌جمهور - برای اجرا ابلاغ شده است. 

Posted: Wed 17 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

در اواسط ماه جاری، سه رویداد بزرگ ملی مرتبط با صنعت ساختمان برگزار شد.این سه رویدار عبارتند از: 


۱. پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان (قزوین، ۱۲ تیر): این همایش با رویکرد آسیب‌شناسی مقررات ملّی ساختمان و معرفی دستگاه‌های بر‌تر در زمینه رعایت مقررات ملّی ساختمان، با حضور آقایان مهندس صومعلو معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مهندس هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، دکتر هوائی مدیرکل مقررات ملّی ساختمان، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران کل ستادی وزارت راه و شهرسازی، معاونین ادارات کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاونین عمرانی استانداری‌ها، مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها، رؤسا و اعضای هیأت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی و کاردانی ساختمان، شهرداران مراکز استان‌ها، اعضای کمیته‌های تخصصی مجموعه مباحث مقررات ملّی ساختمان و جمعی از مقامات و مسئـولین محلی، برگزار گردید. 

۲. سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان (تهران، ۱۲ تا ۱۵ تیر) که بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی صنعت ساختمان در سطح ملی است. 

۳. شانزدهمین اجلاس سراسری سازمان نظام مهندسی ساختمان (کیش، ۱۵ تا ۱۷ تیر) 

این سه رویداد مهم در کنار توالی اخبار افتتاح انبوه پروژه‌های مسکن مهر در استانهای مختلف، بهانه‌ای شد تا ضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران نرم افزاری و سخت افزاری صنعت ساختمان کشور، این سوال کلیدی را مطرح کنیم و کار‌شناسان و صاحب نظران و رسانه‌های مرتبط را به همفکری و تبادل نظر دعوت کنیم که: 

کیفیت ساخت و ساز مسکن در ایران چگونه است و در کدام پله از «کیفیت» هستیم؟ 

همه می‌دانیم که ایران کشوری حادثه خیز و بویژه زلزله خیز است. پنجم دیماه بمناسبت سالروز زلزله فاجعه بار بم «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» نامگذاری شده است، معمولا «بعد از هر حادثه طبیعی زلزله ویرانگر در یکی از مناطق کشور، برای مدتی مقوله مقاوم سازی سازه‌های ساختمانی در راس اخبار و تحلیل‌های خبری و کار‌شناسی قرار می‌گیرد و بیش از هر زمان دیگری به این ضرورت انسانی و حیاتی پرداخته می‌شود ولی امیدواریم فراموش نشود.

سطح کیفیت یا سطح انتظارات و نگرش‌ها در ساختمان سازی در سه پله طبقه بندی می‌شود: 

۱. پله اول- مقاوم ساختن: آیا ساختمان‌های موجود و حتی ساخت و سازهای جدید، در برابر زلزله مقاوم‌اند؟ بی‌شک پاسخ منفی است. با وجود تلاشهای ارزنده‌ای که در این جهت انجام شده است باید اعتراف کنیم که بیشتر ساختمان‌های شهری و روستایی کشورمان، حتی ساخت و سازهای جدید چند ساله اخیر نیز در برابر زلزله‌ای به بزرگی زلزله بم مقاوم نیستند. امیدواریم همه دست اندرکاران، مسؤلان، مجریان، ناظران و... تلاش کنند تا ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاوم باشند تا در صورت وقوع زلزله، آسیب‌ها و تلفات انسانی کاهش یابند. 

در تکمیل این سخت باید افزود که یکی دیگر از شاخص‌های تعیین کننده کیفیت ساختمان از نظر مقاوم بودن آن، عمر مفید ساختمان هاست که متاسفانه در کشورما حدود ۳۰ سال برآورد شده است درحالی که این عمر در کشورهای پیشرفته نزدیک ۱۰۰ سال است و این یعنی اتلاف منابع ملی و... .

۲. پله دوم- ایمن ساختن: حال جای این سوال باقی است که آیا حداکثر نیاز انسان‌ها و هموطنانمان اینست که ساختمانی مقاوم داشته باشند؟ اگر ساختمان در برابر قوی‌ترین زلزله احتمالی مقاوم بود، آیا این ساختمان، ایمن است و ساکنین آن در امنیت و آسایش هستند؟ جواب قطعا خیر است و باید انتظارات خود و مردم را از کیفیت ساخت و ساز مسکن بالا‌تر ببریم. 

متاسفانه زوایای پنهان ایمنی ساختمان‌ها در پس مقوله مقاوم سازی، پنهان مانده و مغفول می‌ماند و حتی در طرح در دست تدوین چندساله بیمه ساختمان‌ها در تعامل بین دولت و مجلس، فقط پوشش بیمه‌ای در برابر زلزله و حوادث طبیعی مد نظر است. بدون شک ساختمان‌های مقاومی در کشور هست که خطرات جدی حریق و انفجار، برق گرفتگی، سقوط، آسانسور، گازگرفتگی و... در آن‌ها برای ساکنین وجود دارد. 

در همین راستا یادآوری می‌شود که به استناد گزارشات رسمی سازمان پزشکی قانونی کل کشور، سالیانه هزاران نفر از هموطنانمان در ساختمان‌ها قربانی حوادث تلخی چون سوختگی ناشی از حریق و انفجار، برق گرفتگی، گاز گرفتگی، سقوط، آسانسور و... می‌شوند؛ به این آمار، باید قربانیان ناشی از حوادث کار در زمان ساخت ساختمان‌ها در کارگاههای ساختمانی را هم اضافه کرد. 

لذا ضروریست که با کمک همه دست اندرکاران بخش‌های فرهنگی کشور، دستگاههای مسئـول در بخش نزم افزاری و سخت افزاری ساختمان و نهادهای قانونی و... که برای امنیت و حفظ جان انسان‌ها ارزش قائلند، برای ایمن سازی ساختمان‌ها -یعنی فرا‌تر از مقاوم سازی صرف-، فرهنگ سازی و بستر سازی همه جانبه قانونی، اجرایی و اطلاع رسانی بشود. 

تحقق این هدف مهم یعنی: «ضرورت تغییر نگرش و پارادایم ذهنی در ساخت مسکن که، مقاوم سازی کافی نیست و باید «ساختمانی ایمن» بسازیم که «مقاوم بودن» یکی از مولفه‌های ایمن بودن ساختمان است.» 

۳. پله سوم- بهینه ساختن: در کنار ضرورت و الزام ساخت ساختمان‌های ایمن، مسئـولیت دست اندرکاران صنعت ساختمان تمام نشده است و باید در ساخت و ساز به نحوه استفاده از منابع ملی اعم از مصالح و انرژی توجه و اهتمام خاص داشته باشند. باید به این واقعیت توجه داشت که با توجه به پایان پذیر بودن منابع تولید انرژی‌های فسیلی تجدید ناپذیر و همچنین در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و آزاد سازی تدریجی قیمت حامل‌های انرژی -مانند کشورهای پیشرفته دنیا- ضمن توجه کامل به ایمنی ساختمان‌ها (ایمنی در برابر زلزله و دیگر حوادث اشاره شده به عنوان زوایای پنهان ایمنی)، از هم اکنون باید در زمان طراحی و ساخت ساختمان‌های جدید، علاوه بر توجه به استفاده درست و بهینه از منابع و مصالح ساختمانی، از طریق اجرای کامل و صحیح مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان -که البته نیاز به بازنگری و به روز رسانی جدی دارد- با تاکید بر اولویت عایق بندی پوسته خارجی وسقف و کف ساختمان‌ها، انتخاب درست سیستم‌های انرژی بر از طریق توجه به راندمان و میزان مصرف انرژی و شاخص میزان آلایندگی‌های خروجی از دودکش انواع سیستم‌های حرارتی که هرچند به خارج از ساختمان اما به هوای تنفسی شهر و محیط زیست وارد می‌شود، به مقوله‌های مهم «مصرف بهینه انرژی، کاهش آلایندگی هوا، حفظ محیط زیست، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و...» نیز بپردازیم و به تمام معنا، توجه به «رفاه و آسایش خانواده‌ها» را در ساخت و ساز مسکن مسئـولیت خود بدانیم. امید است به این مهم در اجرای قانون برچسب انرژی ساختمان و همچنین شناسنامه فنی ساختمان‌ها توجه شود. 

جمع بندی: 

در عمل به توصیه بزرگان دینمان در حدیث «حَاسِبُوا قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا»، شایسته است که همه ما عملکرد و کارنامه خود را مورد محاسبه قرار دهیم قبل از اینکه مورد محاسبه و رسیدگی واقع شویم.
 
برای گام برداشتن و پیشرفت در مسیر پله‌های اشاره شده، حتی اگر نخواهیم مثل کشورهای پیشرفته، سخن از مفاهیم جدید، زیبا، ارزشمند و کاملا انسانی آخرین پله کیفیت یعنی "ساختمان یا بام سبز، مصرف انرژی کم، حفظ محیط زیست و..." در مقوله بهینه سازی در صنعت ساختمان حرف بزنیم، ظلم بزرگ و نابخشودنی است که در ساخت و ساز، ایمنی را فقط "ایمنی در برابر زلزله" تعریف کنیم و خدای نکرده -همین حداقل انتظار هم- در عمل، زیر سوال باشد. توجه به کیفیت ساخت و ساز مسکن، به افزایش عمر مفید ساختمان‌ها نیز می‌انجامد. 

•این سوال را همه دست اندرکاران صنعت ساختمان می‌توانند از خود بپرسند: در کدام مرحله یا کدام پلهٔ کیفیت قرار داریم؟ ساختمان‌هایی که می‌سازیم تا چه اندازه باکیفیت‌اند؛ مقاوم‌اند یا فرا‌تر از آن ایمن و بهینه‌اند؟ یا هرسه یا هیچ کدام؟ 

امیداست حداقل در گذر از مفهوم مقاوم سازی به ایمن سازی، موفق عمل کنیم تا حداقل ساختمانی مقاوم بسازیم که بدون شک حق مسلم خریداران و ساکنین واحدهای مسکونی جدیدالاحداث است. اگر همین اتفاق میمون و مبارک تحقق یابد، به هموطنانی که قرار است در داخل این ساختمان‌ها سکونت یابند، خدمت بزرگی کرده‌ایم. 

• ارزنده و قابل تقدیر است که علاوه بر تاکید مجدد آقای دکتر هوائی مدیرکل مقررات ملّی ساختمان بر الزام اجرای کامل مقررات ملی ساختمان، آقای مهندس هاشمی رئـیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و رئـیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ضمن ضرورت فرهنگ سازی و بسترسازی برای اجرای کامل مقررات ملی ساختمان و بها دادن به ایمنی ساختمان‌ها، بار دیگر بر ضرورت اولویت «کیفیت» بجای «کمیت» تاکید داشتند و توصیه کردند که «کمتر بسازیم اما با کیفیت بسازیم». 

برای تحقق این اهداف والای انسانی و اجتماعی، انتظار می‌رود همه دست اندرکاران صنعت ساختمان، ضمن به روز رسانی و همسوسازی مقررات ملی ساختمان‌ها و دستوالعمل‌ها و عمل به آن، بر اصول، سوگندنامه و اخلاق حرفه‌ای خود پایبند باشند. 

سخن پایانی:

در راستای کمک به تحقق اهداف والای فوق، منتظر دریافت بازخورد‌ها، پیشنهادات و انتقادات سازنده کار‌شناسان و صاحب نظران هستیم و همچنین درخواست همفکری، همکاری و تعامل سازنده دستگاههای مختلف قانون گذار، مجری و ناظر را با انجمن جامعه ایمن داریم.

*دكتر جواد نوفرستی،‌ كارشناس بهينه سازی انرژی و ايمنی ساختمان و عضو كميته علمی و آموزشی شورای سياستگذاری انجمن جامعه ايمن ايران

Posted: Fri 12 Jul 2013 - 2 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 رئیس مرکز تخصصی آموزش فنی‌وحرفه‌ای دارالفنون ارومیه گفت: استفاده از کارشناس و متخصص HSE سبب افزایش بازدهی در محیط کار می‌شود.به گزارشخبرگزاری فارس از ارومیه، رحمت قنبرنژاد در دوره آموزشی مهارتی بهداشت و ایمنی محیط کار که پیش از ظهر امروز در مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای دارالفنون ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: این دوره آموزشی با انعقاد تفاهم‌نامه مشترک بین اداره کل آموزش فنی‌وحرفه‌ای آذربایجان غربی و سازمان نظام مهندسی استان برگزار می‌شود.

 

 وی با اشاره به شرکت 101 نفر از کارشناسان سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی در این دوره آموزشی، تصریح کرد: هدف از برگزاری دوره آموزشی مهارتی بهداشت و ایمنی محیط کار و تأمین نیروی متخصص در این زمینه است.

قنبرنژاد ارتقای ایمنی و بهداشت محیط کار را بسیار مهم ارزیابی کرد، گفت: به‌کارگیری کارشناس و متخصص در این زمینه سبب افزایش بازدهی در محیط کار می‌شود.

رئیس مرکز تخصصی آموزش فنی‌وحرفه‌ای دارالفنون ارومیه با اشاره به آمار بالای سوانح در محیط کار، افزود: کاهش وقوع سوانح احتمالی در محیط کار با آموزش و رعایت نکات ایمنی افراد ارتباط مستقیم دارد.

وی بر لزوم استفاده از کارشناسان HSE در محیط کار تاکید کرد، اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای بین نظام مهندسی و آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای آذربایجان غربی برای تربیت نیروی متخصص و کارآمد منعقد شد، تا حداقل نیاز استان برآورده شود.

قنبرنژاد با اشاره به اعطای گواهینامه به شرکت‌کنندگان در دوره آموزشی مهارتی بهداشت و ایمنی محیط کار، خاطرنشان کرد: پس از برگزاری آزمون کتبی و عملی از این افراد در صورت کسب حد نصاب نمره گواهینامه شرکت در دوره اعطا می‌شود، این دوره 90 ساعت است که 32 ساعت از آن به صورت تئوری و مابقی عملی است.

Posted: Tue 9 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری پرحادثه‌ترین روز پایتخت در بهار امسال و سال گذشته را اعلام کرد.سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره پرحادثه‌ترین روز پایتخت در بهار سال 92، اظهار کرد: بنابر آمارها، از نخستین روز فروردین‌ماه تا پایان خردادماه در مجموع 17 هزار و 376 عملیات از سوی آتش‌نشانی انجام شده که در این میان بیشترین حوادث در روز بیست و سوم اردیبهشت‌ماه با 296 مورد حریق و حادثه بود.

 به گفته وی، از میان 296 حریق و حادثه روز بیست و سوم اردیبهشت‌ماه، 106 مورد از حوادث به شکل جزئی بود.

 alt

سید جلال ملکی

 

 

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اضافه‌کرد: این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل در مجموع 18 هزار و 596 عملیات در آتش‌نشانی پایتخت انجام شد که پرحادثه‌ترین روز با 339 مورد حریق و حادثه که 207 مورد آن مربوط به حوادث جزئی بود، متعلق به بیست و هفتم فروردین‌ماه بود.

 

ملکی، ضمن قدردانی از شهروندان در رعایت اصول ایمنی از آنان خواست نسبت به ایمنی محل کار و زندگی خود حساس باشند.alt

نمودار حوادث پایتخت در بهار 91 و 92

 

 

alt
نمودار حوادث پایتخت در بهار 91 و 92

 

Posted: Tue 9 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

رئیس پلیس راهور کشور گفت: نیمی از قربانیان تلفات رانندگی در مسیر انتقال به مراکز درمانی جان خود را از دست می دهند.به گزارش خبرنگار مهر، سردار اسکندر مومنی درمراسم رونمایی از کتاب "قربانیان حوادث رانندگی دهه هشتاد از نگاه آمار" اظهار داشت: امروزه یکی از دغدغه های دولت ها مسئله ترافیک چه در بعد انضباطی چه ایمنی می باشد و این مهمترین دغدغه دولت ها بدون برنامه ریزی درست ممکن نمی شود.

وی افزود: موضوع ترافیک موضوعی نیست که با شعار و یا تلاش یک دستگاه حل شود و موضوعی بین بخشی است و چند مولفه در آن دخیل می باشند. بخش ترافیک و حوادث آن بدون برنامه ریزی صحیح به سامان نمی رسد.

مومنی افزود: مبنای برنامه ریزی، آمار صحیح می باشد و امروزه آمار مبنای قضاوت، ارزش گذاری و برنامه ریزی است. این آمار در زمان قبل، بعد و اجرای برنامه ها می تواند به دست اندرکاران کمک کند.

رئیس پلیس راهور کشور خاطر نشان کرد: حوزه ترافیک موضوعی چند متغیره است و یکی از مولفه ها اطمینان همه دستگاهها از آمار می باشد. در حوزه ترافیک خوشبختانه طی چند سال گذشته با برنامه ریزی های صورت گرفته کوچکترین چالشی در مبنای آمار نداشتیم. آمار تصادفات را در صحنه پلیس اعلام می کند اما آمار نهایی باید از سوی پزشکی قانونی اعلام شود.

وی افزود: این از معدود مواردی است که تولید کننده آمار از قوه دیگری می باشد و این باعث اطمینان در آمار می شود. آمار سه ماهه تصادفات نشان دهنده روند کاهشی می باشد.

مومنی ادامه داد: اردیبهشت ماه امسال میزان تلفات رانندگی 8 درصد کاهش داشته است، باید این آمار مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا نسبت به برنامه ریزی در استانها با توجه به میزان تلفات آنها اقدام شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور خاطر نشان کرد: بر اساس آمار نیمی از قربانیان در صحنه تصادف و نیمی دیگر بعد از صحنه جان خود را از دست می دهند؛ حال آنکه اگر اورژانس و هلال احمر آماری را اعلام می کنند مربوط به فعالیت خودشان بوده و آمار نهایی از سوی پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته سوانح و تلفات رانندگی به حداقل ممکن برسد.


« صفحه قبل  |  نمایش نتایج 21-30 از 337  |  صفحه بعد »