فراخوان طرح حمایت مالی جهت شارژ سالیانه سایت و حمایت مالی از کودکادن سرطانی محک . جهت اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه نمایید کلیک نماید
جستجو :    جستجوی پیشرفته اعضاء
Posted: Fri 21 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آئین نامه ایمنی در عملیات انتقال نیروی برق در اولین نشست امسال شورای عالی حفاظت فنی خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم نظری جلالی با اعلام برگزاری اولین جلسه شورای عالی حفاظت فنی در سال جاری گفت: آئین نامه ایمنی در عملیات انتقال نیروی برق پس از 3 سال کار کارشناسی با حضور نماینده وزارت نیرو در سه جلسه رسمی شورا مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت و نهایتا به اتفاق آراء به تصویب اعضاء رسید.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خلاصه ای از عملکرد شورای عالی حفاظت فنی در دولت های نهم و دهم به ویژه در زمینه تدوین آئین نامه ها و دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی را ارائه و اظهار داشت: طی 8 سال اخیر عملکرد شورا در این خصوص دارای رشدی معادل 200 درصد بوده است.

نظری جلالی ضمن ارائه آماری از کارگران بیمه شده رسمی و همچنین در بخش اشتغال غیررسمی که طیف وسیعی از جامعه را تشکیل می دهند بیان داشت: اهمیت مسئولیت شورای عالی حفاظت فنی در خصوص صیانت از نیروی کار در راستای پیشگیری و کاهش حوادث و بیماری های ناشی از کار است.

با توجه به اهمیت انرژی الکتریکی و کاربرد وسیع آن در کلیه فعالیت های اقتصادی در حوزه های تولید و توزیع زمینه پیشگیری حوادث ناشی از کار و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی از طریق این آئین نامه فراهم خواهد شد.

Posted: Fri 21 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 مدل ترانس تئوریکی نظریه ای است که آمادگی افراد برای انجام عملی را توضیح می دهد.  در مدیریت بحران این نظریه  مدل برای تشریح آمادگی افراد در برابر بحرانها و اقداماتی که در این خصوص انجام می دهند مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این مدل می توان فهمید که عوامل موثر بر انجام اقدامات آمادگی در براربر بحرانها توسط افراد چیست. در ادبیات علمی این مدل را با TTM معرفی می نمایند.  از این تئوری به عنوان "مدل مراحل تغییر" نیز نام می برند. این مدل بیشترین کاربرد را در تبیین رفتارهای بهداشتی و روانی افراد داشته است و از اینجا به مدیریت بحران سرایت کرده است...

 

مراحلی که از طریق آنها افراد تغییر می کنند عبارتند از:

1. مرحله ماقبل فهم (precontemplation) : در این مرحله افراد هیچ قصد و نیتی برای تغییر در کوتاه مدت ندارند. 

2. مرحله درک (contemplation) : در این مرحله افراد متوجه خطر شده و بطور جدی  در مورد آن فکر می کنند ولی هنوز هیچ عملی اتخاذ نکرده اند. 

3. آمادگی (preparedness): در این مرحله افراد قصد انجام اقداماتی را نموده و وارد مرحله تغییر می شوند.

4. اقدام (action): زمانی که افراد رفتار خود را تغییر داده و تغییرات عمده ای را آغاز کرده اند.

5. نگهداری: افراد سعی می کنند تغییرات ایجاد شده در رفتارهایشان را حداقل برای 6 ماه حفظ نمایند.

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]


رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اعلام آغاز طرح تابستانه پليس از امروز چهارشنبه29 خرداد ماه 1392، مديريت سرعت و سبقت را اولين اولويت پليس در اجراي طرح تابستانه اعلام کرد. به گزارش ايسنا، سردار اسکندر مومني روز سه‌شنبه در مراسم بازديد از روند اجراي طرح ترافيکي تابستانه پليس راهنمايي و رانندگي که در محل آزاد راه تهران – کرج برگزار شد، با اشاره به برگزاري انتخابات رياست‌ جمهوري، پيروزي ملت در تحقق حماسه‌سياسي و پيروزي حسن‌روحاني به عنوان منتخب مردم را تبريک گفت.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا با اشاره به اجراي طرح تابستانه پليس راهور که مرحله نخست آن از روز چهارشنبه 29 خردادماه آغاز شد و تا نخستين روز از ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت گفت: برخي از استان‌ها طرح‌هاي تابستاني خود را آغاز کردند اما شروع رسمي آن از روز چهارشنبه 29 خردادماه است.

به گفته وي مرحله دوم طرح تابستانه پليس نيز از سه‌روز مانده به پايان ماه مبارک رمضان تا 31 شهريور ماه ادامه خواهد داشت.

مومني از بکارگيري 40 هزار تن از عوامل پليس راهور در قالب 10 هزار تيم گشتي با پشتيباني 30 فروند بالگرد در اجراي طرح تابستانه خبرداد و ابراز اميدواري کرد: با همکاري ديگر دستگاه‌ها تابستان کم حادثه‌اي پيش روي داشته باشيم.

وي با بيان اينکه خوشبختانه همکاري و هماهنگي خوبي ميان عوامل اجرايي دخيل در اين طرح انجام شده است اظهار کرد: راهداري، سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، اورژانس کشور، شهرداري‌ها، آتش‌نشاني‌ها، همياران پليس و ... در اين طرح حضور دارند.

به گفته رييس پليس راهور ناجا در اجراي اين مرحله از طرح تابستانه پليس راهور به طور ميانگين حدود 20‌درصد به ظرفيت دستگاه‌ها اضافه شده است.

به گزارش ايسنا، مومني با اشاره به افزايش 12 درصدي سفرها و 10 درصدي مصرف سوخت در ايام تعطيلات نوروزي خاطرنشان کرد: پيش‌بيني ما اين است که در ايام تابستان سفرها افزايش 10 تا 15 درصدي داشته باشد.

مومني کنترل و مديريت سرعت و سبقت را اولويت اول پليس در طرح تابستانه اعلام‌کرد و گفت:‌ عمده علت تصادفات ناشي از عدم‌ مديريت اين دو عنصر در حين رانندگي است. مومني همچنين با بيان اينکه رانندگي طولاني در تابستان و هواي گرم سبب خستگي و کم‌حوصلگي رانندگان و به تبع آن کاهش تمرکز مي‌شود، به رانندگان توصيه کرد: از رانندگي طولاني در ايام تابستان پرهيز کنند. مومني افزود: معتقديم اگر بتوانيم اين دو عامل را مديريت کنيم، آمار سوانح و حوادث رانندگي حدود 50 درصد کاهش خواهد يافت و پس از آن نيز استفاده از کمربند ايمني براي همه سرنشينان خودروها در جاده و کلاه‌ايمني براي موتورسواران تاثير بسزايي در کاهش آمار تصادفات خواهد داشت.

به گفته رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي، در گذشته آمار کشته‌شدگان در صحنه تصادف و پس از آن به ترتيب 30 و 70 درصد بود، اما امروزه اين آمار نصف به نصف شده است.

وي همچنين با اشاره به اجراي قانون جديد راهنمايي و رانندگي بر ضرورت استفاده از ظرفيت‌هايي که اين قانون در اختيار مجريان قرار داده، تاکيد کرد و گفت: در قانون جديد سهم دستگاه‌ها و اين که هر يک از خودروها و دستگاه‌ها چقدر در وقوع تصادف نقش داشته‌اند، مشخص شده که بايد از آن استفاده کرد.

مومني همچنين از افزايش تعداد دوربين‌ها در جاده فيروزکوه خبرداد و گفت: در جاده چالوس نيز با توجه به حجم تردد، نصب آزمايشي دوربين‌ها آغاز شده و ان‌شاءالله تا پايان طرح تابستانه پس از يک دوره ارشادي، عملي خواهد شد. رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با بيان اينکه بيشترين حجم ترافيک کشور در محورهاي استان‌هاي گيلان، مازندران، گلستان، قزوين و تهران است، افزود: در اين استان‌ها ما به طور دائم در حال اجراي طرح هستيم.

وي با اشاره به جمعيت 10 ميليوني استان‌هاي شمال رشته‌کوه البرز و جمعيت 15 ميليوني ساکن در دامنه‌هاي‌جنوبي البرز، اظهارکرد: متاسفانه براي تردد اين افراد حتي يک مسير رفت و برگشت جدا از هم وجود ندارد و همين موضوع سبب کندي حرکت در جاده‌هاي شمالي کشور مي‌شود، به گونه‌اي که در برخي از نقاط اين جاده‌ها حتي امکان تردد همزمان دو خودرو در کنار يکديگر نيز وجود ندارد.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي از رانندگان خواست از تردد از شانه خاکي و ديگر جرايم رانندگي نيز جدا خودداري کنند.

 

 

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

رئیس پلیس راه آذربایجان غربی گفت: رعایت نکات اولیه ایمنی در سفرهای تابستانی در کاهش تلفات جاده‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد.عباس فرمانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: اگر فاصله مناسب را با سایر وسایل نقلیه به ویژه با وسیله نقلیه جلویی حفظ شود در موقعیت‌های مخاطره‌آمیز سریعتر می‌توان عکس‌العمل نشان داد.

 

 

وی افزود: برای رعایت و محاسبه فاصله مناسب با وسیله نقلیه جلویی می‌توانید سرعت خودرو را به عدد 10 تقسیم و حاصل آن را در همان عدد ضرب نمایی کنید که فاصله به دست آمده فاصله مناسبی است که شما باید با وسیله نقلیه جلویی حفظ کنید.

فرمانی به ضرورت استفاده از کمربند ایمنی اشاره کرد و ادامه داد: کمربند ایمنی وسیله‌ای بوده که کارآمدی آن در کاهش ضایعات انسانی و جراحات ناشی از حوادث رانندگی به اثبات رسیده و بستن کمربند ایمنی یک کار تشریفاتی نبوده بلکه یک نیاز جدی برای حفظ جان سرنشینان خودرو است.

وی خاطرنشان کرد: قبل از سفر باید از سالم بودن خودرو و کارکرد درست قسمت‌های مختلف آن اطمینان حاصل کرده و اگر سفر شما طولانی مدت باشد هر دو ساعت یکبار توقف و وسیله نقلیه خود را کنترل کنید.

فرمانی اضافه کرد: اختلاف باد تایرها در کنترل خودرو تاثیر گذاشته و حتی سبب حادثه می‌شود.

وی با بیان اینکه هرگز در حال رانندگی با سرنشینان گفت‌وگو نکنید، ادامه داد: توجه داشته باشید که خوردن و آشامیدن حین رانندگی عمل خطرناکی است.

فرمانی با بیان اینکه برای حمل بار از باربندهای تایید شده مجاز استفاده کنید، خاطرنشان کرد: حد مجاز بارگیری روی باربند 50 کیلوگرم بوده که با رعایت این مسئله بار را به طور یکنواخت روی باربند توزیع نمایید تا در پیچ‌راه‌ها با مشکل مواجه نشوید.

وی اعلام کرد: اگر به هر دلیل در جاده به ویژه در بزرگراه‌ها دچار توقف شدید، حتی‌الامکان وسیله نقلیه خود را از سطح سواره رو خارج کنید و با قرار دادن علائم همانند مثلث شب رنگ رانندگان دیگر را مطلع کنید.

 

وی تصریح کرد: سرعت غیر مجاز برابر است با احتمال وقوع خطر و تصادف و اگر دچار حادثه شدید بلافاصله با مرکز فوریت‌های پلیسی با شماره تلفن 110 تماس بگیرید.

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 رئیس اداره نظارت بر بهداشت اماکن عمومی وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل تشدید نظارت و بازرسی بهداشت اماکن عمومی خبر داد و گفت: نظارت بر کلر آب آشامیدنی، بهداشت اماکن بین راهی و بهداشت مواد غذایی در اولویت است.رضا غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: طبق معمول هر سال، امسال هم طرح تشدید بهداشت اماکن عمومی در تابستان به همه دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، این دستورالعمل از حدود یکماه پیش با توجه به اینکه در برخی استانها هوا زودتر گرم می شود ابلاغ شد و اجرای آن تا آخر فصل گرما ادامه دارد.

 

 

وی گفت:‌ نظارت بر تهیه و توزیع مواد غذایی، نظارت بر بهداشت اماکن عمومی به خصوص تفرجگاههای تابستانی، از موارد مهم این دستورالعمل است و به خصوص به مسئله نطارت بر کیفیت آب و کلرسنجی مداوم آن و نیز بهداشت اماکن بین راهی توجه ویژه شده است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت اماکن وزارت بهداشت ادامه داد:‌ بر اساس این دستورالعمل مأموران بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی بر بهداشت اماکن عمومی نظارت می‌کنند و مطابق قانون با متخلفان برخورد می‌شود اما مردم هم به عنوان بهترین ناظران می‌توانند موارد تخلف را به شماره 1490 که پل ارتباطی وزارت بهداشت با مردم است، اطلاع دهند تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

وی گفت:‌ بر اساس دستورالعمل نظارت تابستانی بر اماکن عمومی، مأموران بهداشت در اوقات بعد از ساعات اداری و روزهای تعطیل نیز برای نظارت بر بهداشت اماکن عمومی مراجعه می‌کنند.

خبرنگار فارس از غلامی پرسید: برخی اغذیه فروشی‌ها به علت گران شدن قیمت برق، یخچالهای خود را در ساعاتی از شبانه روز خاموش می‌کنند و این مسئله ممکن است به فساد مواد غذایی از جمله لبنیات و فرآورده‌های گوشتی منجر شود، چه نظارتی در این زمینه انجام می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش گفت: معمولاً این اتفاق در ساعات شب رخ می‌دهد که مأموران بهداشتی برای نظارت مراجعه ندارند، بنابراین مأمور بهداشتی که مثلاً ساعت 10 به یک مکان عمومی مثلاً اغذیه فروشی مراجعه می‌کند فقط می‌تواند از روی شکل ظاهر اقلام موجود در یخچال مثلاً قوام کره یا وضعیت ظاهری فرآورده‌های گوشتی به این مسئله پی ببرد.

 

وی ادامه داد:‌ با این حال مراکز بزرگ و حساس در این زمینه بیشتر نظارت می‌شوند و حتماً باید برق اضطراری داشته باشند که حتی در صورت قطع برق نیز به مواد غذایی آنها که در یخچال است آسیبی وارد نشود بنابراین فروشگاههای بزرگ، قنادی‌های بزرگ و هتلها از این نظر مطمئن‌تر هستند.

 

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت خوزستان گفت: در هنگام حضور در استخر باید حواس پنج‌گانه خود را برای بررسی وضعیت بهداشتی محل به کار گرفت.
محسن کوتی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا خوزستان، اظهار كرد:‌ رنگ آب استخر باید کاملا شفاف و زلال باشد به نحوی که درعمیق‌ترین نقطه استخر جزيیات یک صفحه مربعی شکل در آن دقیقا مشخص باشد.

وی ادامه داد: برخی از نشانه‌های آلودگی آب استخر تغییر رنگ و مزه آب، بوی نامطبوع و لزج شدن دیواره‌های استخر است.

کوتی افزود: توصیه می‌شود در صورت مشاهده تغییر رنگ آب استخر، استشمام بوی نامطبوع در استخر، طعم بسیار نامطبوع آب و یا احساس لزجی و لیزخوردگی به هنگام لمس دیواره‌های استخر، از رفتن به چنین استخرهایی برای شنا جدا خودداری شود.

وي گفت: در چنین مواردی بعد از خروج از استخر باید سطح بدن را به طور کامل با آب و صابون در زیر دوش آب شستشو داد و تا بر طرف شدن موارد آلودگی از آن استخر استفاده نکرد.

کارشناس بهداشت محیط مركز بهداشت خوزستان تصریح کرد: خوزستاني‌ها در صورت مشاهده چنین مشکلاتی در آب استخرهای استان می‌توانند مراتب را از طریق سامانه 1490 فوریت‌های سلامت محیط گزارش دهند. 

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]
Category: حوادث

«كارگران اسکلت سازی به طور دائمی در معرض حوادث شغلی قرار دارند. برق زدگی، دیسک کمر، سقوط از ارتفاع و... بخشی از خطرات اسکلت سازی است اما به کارگران ساختمانی که دچار حادثهٔ شغلی می‌شوند رسیدگی مناسبی صورت نمی‌گیرد.»رئیس انجمن صنفی جوشکاران و اسکلت سازان استان تهران از عدم رسیدگی مناسب به کارگران ساختمانی از کار افتاده انتقاد کرد.

«مراد حسین مرادی» در این باره به ایلنا گفت: كارگران اسکلت سازی به طور دائمی در معرض حوادث شغلی قرار دارند. برق زدگی، دیسک کمر، سقوط از ارتفاع و... بخشی از خطرات اسکلت سازی است اما به کارگران ساختمانی که دچار حادثهٔ شغلی می‌شوند رسیدگی مناسبی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر برای کارگری در حین کار حادثه‌ای اتفاق بیافتد، کارفرما، مهندس ناظر و پیمانکار سعی می‌کنند تا آن را به بی‌احتیاطی کارگر مرتبط کنند.

این فعال کارگری در ادامه به چند نمونه از حوادثی كه برای کارگران اسکلت سازی رخ داده است اشاره کرد که دادگاهی که برای آن‌ها تشکیل شده علیه آنان حکم داده است.

رئیس انجمن صنفی جوشکاران و اسکلت سازان استان تهران در پایان با اشاره به کارگرانی که بعد از گذشت بیش از ۳ سال از دریافت کارت مهارت، هنوز بیمه نشده‌اند نسبت به کندی روند بیمه شدن کارگران ساختمانی انتقاد کرد. 

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

محققان استرالیایی در تلاش برای توسعه شبکه حمل و نقل ریلی ایمن و پیشگیری از حوادث راه آهن، سیستم هوشمندی را توسعه داده اند که امکان برقراری ارتباط بین قطار و خودروها را در محل تقاطع ریل و جاده فراهم می‌کند.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خودروسازان در حال کار بر روی سیستم‌های ارتباطی هستند که با بهره مندی از فناوری‌های بی سیم، به اشتراک گذاری اطلاعات بین خودرو و زیرساختها از جمله چراغ‌های راهنمایی، تقاطعات و علائم توقف را امکان پذیر می‌کند.

 

کاربردهای بالقوه سیستم‌های وسیله نقلیه به وسیله نقلیه (V2V)‌ و وسیله نقلیه به زیرساخت (V2I)‌ دائما در حال گسترش هستند.

 

بر اساس اعلام اداره ایمنی حمل و نقل استرالیا (ATSB) بین سال‌های 2001 تا 2009 میلادی در محل تقاطع ریل و جاده بیش از 630 برخورد روی داده است.

 

سیستم‌های هشداردهنده مانند راهبند، چراغ‌های چشمک زن و موانع باعث کاهش چشمگیر این حوادث می‌شوند، اما هزینه نصب و نگهداری آنها بسیار زیاد است و برعکس علائم و هشدارهای معمولی از اثربخشی مناسبی برخوردار نیستند.

 

در حالی‌که سیستم جنرال موتورز برای امنیت دوچرخه سواران و عابران پیاده کاربرد دارد، محققان دانشگاه La Trobe ملبورن با هدف افزایش ایمنی در محل تقاطع ریل و جاده، سیستمی را توسعه داده‌اند که امکان برقراری ارتباط بین قطار و خودروها را فراهم می‌کند.

 

محققان مرکز فناوری (CTI)‌ این دانشگاه سیستم حمل و نقل هوشمند (ITS) را توسعه داده‌اند که با استفاده از موقعیت یاب (GPS) و فناوری بی سیم ارتباطات دامنه کوتاه اختصاصی (DSRC)، ارتباط بی سیم بین قطار و خودروهای در حال عبور را از نزدیک گذرگاه‌های راه آهن ایجاد می‌کند.

 

این سیستم احتمال برخورد با قطار را مورد بررسی قرار داده و از طریق هشدارهای صوتی و تصویری درون خودرو، رانندگان را از رسیدن به تقاطع جاده و ریل مطلع می‌کند.

 

نتایج آزمایش این سیستم بیش از حد انتظار طراحان عنوان شده است و انتظار می‌رود که از سال آینده بر روی خودروهای جدید در استرالیا نصب شود. 

 

Posted: Wed 19 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

اين كلاه ايمني نسبت به نوع مشابه خود تا 9/5 برابر مقاومت نشان مي دهد و ايمني 100 درصد تا سرعت 25 كيلومتر را تضمين مي كند.محققان دانشگاه ملبورن استراليا موفق به ساخت كلاه ايمني شدند كه به طور قابل توجهي سبب كاهش صدمات و آسيب ها مي شود.

اين كلاه ايمني كه گواهي استاندارد استراليا را گرفته تا 9/5 برابر نسبت به نمونه هاي مشابه از صدمات و آسيب به جمجمه و مغز كاهش دهد.

اين كلاه ايمني توانايي كاهش تاثير خطي و زاويه اي و نيروي موثر را تا ميزان قابل توجهي دارد كه از صدمات ناشي از اين ضربات را دارد.

مك و همكارانش با ضربات نيروي ناشي از سرعت 25 كيلومتر و ملاحظه و اندازه گيري و اثرات آن دريافتند كه بسيار مطلوب عمل كرده و قادر به حذف و خنثي نمودن صدمات ناشي از ضربه را خواهد دارد.

 اين مطالعه حتي به مهار و محافظت در سقوط از ارتفاع پرداخته و نشان مي دهد كه اين تاثير بسيار ناچيز است.

Posted: Sun 16 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

کلیه پیمانکاران موظف به اخذ گواهی تائید صلاحیت ایمنی هستند
اقتصادي  12:15:34 1391/09/15
919-4584-5 كد خبر
RSS :: پرینت

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از کلیه پیمانکاران حقیقی و حقوقی که قصد فعالیت در زمینه عمرانی ، خدماتی ، پشتیبانی و فنی را دارند خواست پیش از عقد قرارداد پیمانکاری با دستگاههای اجرایی، شرکتهای دولتی، غیردولتی و اشخاص حقیقی، نسبت به اخذ گواهی تاييد صلاحيت ایمنی از اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اقدام کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی علی اکبر لبافی در توضیح مطلب فوق اظهار داشت: با عنایت به تدوین «آیین نامه ایمنی در امور پیمانکاری» توسط شورایعالی حفاظت فنی و تصویب آن توسط وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، این اداره کل به منظور صیانت از نیروی کار در برابر بیماری‌های شغلی و حوادث ناشی از کار  و در اجرای دستورالعمل تبصره 2 آیین نامه مذکور نسبت به تشکیل کمیته تشخیص صلاحیت ایمنی در استان اقدام نموده است.
 
وی افزود : با اجرای دستورالعمل تایید صلاحيت ایمنی در امور پیمانکاری مصوب 17 اسفند ماه 90، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان پیمانکار مشغول فعالیت می باشند موظفند  قبل از عقد هرگونه قرارداد پیمانکاری گواهینامه تاييد صلاحيت ایمنی دریافت کنند.

لبافی عنوان کرد: در صورت عدم احراز صلاحیت لازم در زمینه  ایمنی، هيچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی مجاز به ادامه فعاليت نخواهد بود و شركتهای پیمانکاری و پیمانکاران حقیقی بایستی  به منظور ادامه فعاليت جهت اخذ گواهی تاييد صلاحيت ایمنی با ارائه گواهی تایید صلاحیت پیمانکاری خود از مراجع ذیصلاح به همراه  مدارک مربوط به سوابق کاری، لیست قراردادهای منعقد شده در سال جاری، گواهینامه دوره های آموزشی گذرانده شده مربوط به ایمنی و اطلاعات مربوط به کارگران تحت پوشش، به کانون انجمنهای صنفی مهندسین ایمنی و بهداشت صنعتی خراسان رضوی به نشانی مشهد- بلوار شفا- شفا 22 پشت مدرسه راهنمایی ابوطالب- ساختمان نهادهای مدنی مراجعه و بر اساس چك ليست هاي مورد نظر نسبت به تشكيل پرونده تایید صلاحیت ایمنی اقدام نمايند.


 مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی خواست از انعقاد قرارداد پیمانکاری و واگذاری امور به پیمانکاران فاقد صلاحیت ایمنی خودداری نموده  و چناچه مواردی از قبل به پیمانکاران واگذار گردیده است مراتب هر چه سریعتر جهت اخذ گواهی مذکور به پیمانکار اعلام گردد .

Posted: Sun 16 Jun 2013 - 2 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

بیمارستانها
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت دولت نهم معتقد است که 80 درصد بیمارستانهای تهران فرسوده و قدیمی هستند و در مقابل زلزله نمی توانند مامن و پناهگاه مصدومین احتمالی باشند.دکتر رحمت اله حافظی کاندیدای شورای چهارم شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر به اولویتهای پارلمان شهری برای برون رفت پایتخت از مشکلاتی که پیش رو دارد، اشاره کرد و اظهارداشت: اگر زمین لرزه ای در شهر تهران رخ دهد، 80 درصد بیمارستانهای پایتخت نخواهند توانست هیچ خدمتی به مصدومین احتمالی زلزله ارائه بدهند.

وی با تاکید بر اینکه بیمارستانها باید مامن مصدومین باشند، تصریح کرد: متاسفانه مراکز درمانی فرسوده در هنگام وقوع زلزله نمی توانند هیچ خدمتی ارائه کنند و خودشان نیز مشکل آفرین می شوند.

این کاندیدای شورای چهارم شهر تهران در ارتباط با راهکاری برای نوسازی بیمارستانهای فرسوده پایتخت، گفت: با توجه به محدودیت منابع دولت، باید به سمتی حرکت کنیم که با استفاده از مشارکت بخش غیردولتی، در زمینهای ملکی بیمارستانهای موجود، پروژه های جایگزین را پیش بینی کنیم.

حافظی با اشاره به محدودیت منابع دولتی در احداث بیمارستانهای جدید، افزود: مقاوم سازی بیمارستانها کار غیرمعقول و غیرمنطقی است و زمان بسیار طولانی تری نسبت به اجرای پروژه های جدید به خودش اختصاص می دهد.

معاون وزارت بهداشت دوران دکتر لنکرانی، با بیان این مطلب که هزینه های مقاوم سازی بیمارستانهای فرسوده و قدیمی چیزی در حدود 30 تا 40 بیشتر از ساخت بیمارستان جدید است، تاکید کرد: مقاوم سازی بیمارستانها در چارچوب و اسکلت بیمارستانی که 50 سال پیش بنا شده است، اجرای استانداردهای جدید و به روز را غیرممکن می سازد.

این کاندیدای شورای چهارم شهر تهران ادامه داد: به نظر می آید جایگزین ساختن بیمارستانهای جدید مقرون به صرفه تر باشد و در زمان کوتاهتر و هزینه کمتر و بر اساس استانداردهای قابل احداث، انجام شود.

حافظی با اشاره به آمادگی بخش غیردولتی برای احداث بیمارستانهای جدید، اظهارداشت: می شود در تعامل با بخش غیردولتی، جایگزین بیمارستانهای فرسوده را در مدت 3 الی 4 سال مدیریت کرد.

وی در ادامه به مقوله ترافیک به عنوان یکی دیگر از موضوعات مرتبط با سلامت شهروندان اشاره کرد و گفت: ترافیک، در ارتباط مستقیم با سلامت شهروندان است. برای برون رفت از مشکلات و چالشهای ترافیکی، اهل فن و متخصصین باید به ارائه راهکارهای جامع و اجرایی بپردازند اما تا آن زمان، می توان با اجرای برخی برنامه های مقطعی و کوتاه مدت، عوارض مشکلات ترافیکی را به حداقل رساند.

این کاندیدای شورای چهارم به ضرورت حضور اورژانس در صحنه های تصادف اشاره کرد و افزود: وقتی تصادفی در نقطه ای از شهر تهران رخ می دهد، ترافیک به عنوان یک مانع و سد بزرگ تلقی می شود و راه دسترسی را می بندد. به نظر می رسد مسیر جایگزین را این امر پیش بینی کرد. به طوریکه از ناوگان موتورلانس( موتور آمبولانس) و تکنسین مجرب در کوتاهترین زمان ممکن با تجهیزات کامل بالای سر مصدوم برسد. این اقدام باعث می شود، زمان طلایی در تصادفات از دست نرود.

حافظی تاکید کرد: به نظر می رسد برای شهر تهران با این وسعت و معضلات ترافیکی که دارد، فعلا این راهکار جایگزین خوبی باشد.

معاون وزیر بهداشت دولت نهم، توسعه همگانی را مورد توجه و تاکید قرار داد و گفت: برای اینکه این حرکت به یک فرهنگ تبدیل شود، باید مشوق هایی در نظر بگیریم که مردم را صبح جمعه از منزل خارج کند.

 
Posted: Sun 16 Jun 2013 - 3 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

ایربگ برای عابران پیاده، جدیدترین دستاورد ولوو / گزارش تصویری 

دانش > فناوری - ولوو V40 نه‌تنها اولین خودروی جهان با کیسه هوا برای عابران پیاده است، بلکه از سیستم ایمنی شهری‌ پیشرویی بهره می‌برد که جنبه‌های متعدد ایمنی سرنشینان، عابران پیاده و خودروهای مجاور را در برگرفته است.
 

محبوبه عمیدی: در طراحی خودروی تازه ولوو که V40 نام دارد و برای اولین‌بار در نمایشگاه خودروی ژنو به نمایش در آمده، فناوری‌های پیشرو متعددی به کار گرفته شده‌اند که از میان آنها می‌توان به اولین کیسه هوای جهان برای حفظ جان عابران پیاده اشاره کرد. حسگرهای عابر پیاده این خودرو که روی سپر آن قرار دارند می‌توانند تماس فیزیکی میان عابر و خودرو را دریافت کرده و بلافاصله به سیستم‌های حفاظتی آن ارسال کنند تا کیسه هوایی که می‌تواند تقریبا یک‌سوم شیشه جلو و بخش‌های عمودی فریم نگهدارنده آن را بپوشاند، باز شود و آسیب‌های وارده به فرد را به حداقل برساند.

به گزارش گیزمگ، این خودرو که یکی از تازه‌های خانواده C30 است و پنج صندلی برای آن در نظر گرفته شده، سیستم‌های ایمنی متعددی برای حفظ جان عابرانی دارد که از خیابان رد می‌شوند. یکی دیگر از این سیستم‌ها که با فناوری تشخیص عابران پیاده یکپارچه شده، می‌تواند عابری را که در فاصله نزدیک از عرض خیابان عبور می‌کند، تشخیص دهد و در صورتی که راننده قادر به کنترل خودرو و ترمز به‌موقع نباشد، به شکل خودکار ترمزهای خودرو را به کار بیندازد.

این خودرو که از فناوری به‌روز شده ایمنی شهری یاCity Safety بهره می‌برد به فناوری کمکی برای حفظ حرکت بین خطوط، فناوری خودکار دریافت اطلاعات تابلوهای جاده‌ای برای حداکثر سرعت یا موارد مشابه، نور بالای فعال و سیستم هوشمند کمکی پارک خودرو که همزمان بر حرکت خودروهای اطراف نظارت می‌کند، مجهز است.

اولین چیزی که در طراحی فضای داخلی V40 خودنمایی می‌کند، سقف پانورامای خودرو است که از شیشه جلو آغاز شده و تا فضای پشت صندلی‌های عقب ادامه دارد. در روشنایی داخلی خودرو از تکنیک‌های نورپردازی صحنه الهام گرفته شده و طرح آینه عقب آن که فاقد فریم است از طراحی تلفن‌های هوشمند جدید اقتباس شده است.

در طراحی شاسی خودرو تلاش شده بدنه‌ای چابک و قدرتمند طراحی شود که با نقطه ثقل پایین و استحکامی که دارد در حالی که آرامش راننده را هنگام حرکت در جاده‌ها به هم نمی‌زند به سرعت بتواند در شرایط گوناگون عکس‌العمل نشان بدهد. این خودرو شاسی اسپرت و داینامیک دارد که ارتفاع شاسی اسپرت آن نسبت به شاسی داینامیک 10 میلی‌متر کوتاه‌تر است.

این خودروی جدید مجموعه کاملی از ابزارهای گرافیکی را در دسترس قرار می‌دهد. استفاده از کریستال‌های فعال ترانزیستور لایه‌نازک یا TFT در V40 به راننده اجازه می‌دهد بین طرح‌های الگانس، اکو و پرفورمنس یکی را انتخاب کند.

Posted: Sun 16 Jun 2013 - 2 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

آخرین دستاورد مرسدس بنز، یک کمربند است / گزارش تصویری 

دانش > فناوری - مرسدس بنز برای افزایش ایمنی سرنشینان، قفل فعال کمربند ایمنی را طراحی کرده که تحت شرایط گوناگون، کشش کمربند را روی قفسه‌سینه و ناحیه شکمی فرد تغییر می‌دهد و با تمامی سیستم‌های ایمنی این شرکت یکپارچه است.
 

محبوبه عمیدی: کمربند ایمنی ساخت مرسدس بنز در حال حاضر این قابلیت را دارد که پس از بسته شدن به کمک موتورهای کوچک، فشار کمربند خود را تنظیم کند اما متخصصان این شرکت می‌گویند دو خصوصیت تازه طی یکی‌دو سال آینده به این کمربند ایمنی اضافه خواهد شد که ایمنی سرنشینان عقب خودرو را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. یکی از آنها افزایش طول قفل کمربند به میزان 7 سانتی‌متر و روشن شدن چراغ روی آن، بلافاصله پس از باز شدن درها است که می‌تواند پیدا کردن محل قفل را مخصوصا برای کودکان و سالمندان ساده‌تر کند. دیگری، کشش مجدد قفل کمربند توسط سیستمی خودکار است که فشار آن را مخصوصا در قفسه‌سینه فرد و ناحیه شکمی او تنظیم می‌کند. متخصصان مرسدس بنز برای ساخت این قفل خودکار از مدل‌های کامپیوتری متعددی از بدن انسان استفاده کرده‌اند و تلاش می‌کنند ایمنی را نه‌تنها برای خودرو که تک‌تک سرنشینان آن فراهم کنند.  

به گزارش آتوبلاگ، این اختراع تازه مرسدس‌بنز که هنوز نهایی نشده و احتمالا اولین‌بار سال 2013 /1392 در یکی از کارخانه‌های اشتوتگارت بر روی سری‌های تازه این شرکت نصب خواهد شد، با استفاده از موتور کوچکی طول قفل را تنظیم می‌کند و در نتیجه با تنظیم فشار در قفسه‌سینه و ناحیه شکمی ایمنی بیشتری را برای سرنشینان، در دو جهت پهلو و طول و مخصوصا در عقب خودرو فراهم خواهد کرد. این قفل ایمنی فعال می‌تواند با مفهوم ایمنی یکپارچه مرسدس بنز نیز هماهنگ شود. مفهوم ایمنی یکپارچه تمامی موارد ایمنی را که می‌تواند ایمنی هنگام رانندگی، در موقعیت‌های خطرناک و حتی ایمنی پس از وقوع تصادف را که می‌تواند از عواقب آن برای سرنشینان و راننده بکاهد، شامل شود.

این اختراع به این دلیل که می‌تواند با خارج کردن قفل کمربند ایمنی از فضای میانی صندلی‌ها و روشن کردن چراغ آن دسترسی را در صندلی های عقب خودرو ساده‌تر کند، سرنشینان بیشتری را به استفاده از کمربند ایمنی تشویق خواهد کرد و همزمان کمک به کودکان یا افرادی را که قادر به بستن کمربند نیستند، ساده‌تر کرده است.

این قفل همزمان به سیستم ایمنی پیشگیرانه PRE-SAFE®  متصل است و می‌تواند هنگامی که راننده شرایط را بحرانی تشخیص می‌دهد یا فاصله با وسیله نقلیه دیگری بیش از حد کم شده است، با افزایش طول خود به 8 سانتی‌متر و به کمک سیستم‌های ایمنی دیگر بیشترین آمادگی را برای رویارویی با خطر احتمالی برای سرنشینان ایجاد کند.

این قفل می‌تواند زمانی که تصادفی رخ داده یا خودرو در حالت سکون است دوباره به صورت خودکار به کشش 7 سانتی‌متری برسد و فرایند باز کردن کمربندهای ایمنی را برای نیروهای امداد یا سرنشینانی که می‌خواهند از آن خارج شوند، تسهیل کند. این قفل فعال در 4 مرحله رانندگی امن، در شرایط خطرناک، هنگام تصادف و پس از آن با سیستم ایمنی یکپارچه مرسدس بنز همگام خواهد بود.

متخصصان مرسدس بنز برای طراحی این قفل فعال از مدل مجازی انسانی استفاده کرده‌اند تا تمامی شرایط هنگام حرکت، تصادف و پس از آن بررسی شود. به کمک این نمونه‌های مجازی نه‌تنها اندام‌های خارجی شبیه‌سازی شده بلکه تمامی اندام‌های نرم داخلی و استخوان‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌ و اثر شکل بستن کمربند بر تمام نقاط حساس بیولوژیک انسان‌ از مفاصل گرفته تا ماهیچه‌ها، تاندون، رباط و استخوان‌ها در این آزمون‌ها به دقت بررسی شده است.

Posted: Sun 16 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

شعار امسال روز جهانی محیط زیست تشریح شد

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان به نقل از روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خوزستان، به مناسبت «16 خرداد؛ روز جهانی محیط زیست»، در آیینی با مشارکت شرکت‌های بخش خصوصی فعال در مجتمع بندری امام خمینی (ره) شعار امسال روز جهانی محیط زیست تحت عنوان «فکر کردن، خوردن و صرفه جویی» تبیین و تشریح شد.در این مراسم که به همت اداره تعمیر و نگهداری تجهیزات خشکی و با همکاری مراکز HSE شرکت‌های بخش خصوصی فعال در مجتمع بندری امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن اشاره به شعار سال جاری و بیان جوانب زندگی امروزی که به دنبال افزایش رفاه انسان، میزان تولید انواع مواد صنعتی و محصولات پتروشیمی رو به ازدیاد نهاده، اهمیت حفظ و رعایت پاکیزگی محیط زیست، پرهیز از ایجاد زباله بی رویه، دفع صحیح و اصولی زباله‌ها و مصرف به قاعده و متناسب مواد مصرفی با حضور کارشناسان و کارکنان این مجتمع بندری تبیین و تشریح شد.

علاوه بر این در این برنامه که همراه با برگزاری نمایشگاه دستاوردها، اقدامات و تجهیزات شرکت‌های کارگزار خدمات بندری و دریایی این مجتمع بندری در زمینه رعایت و ارتقای سطح فرهنگ ایمنی و حفظ محیط زیست بود، از برندگان مسابقات نقاشی فرزندان کارکنان با اهدای جوایز تقدیر شد.

تقدیر از زحمات و تلاش‌های با سابقه‌ترین نیروی مجتمع بندری امام خمینی (ره) از بخش‌های دیگر این مراسم بود که با اهدای لوح سپاس از تلاش‌های 60 ساله این نیروی خستگی‌ناپذیر که الگویی سختکوش و پرتلاش برای نیروهای جوان است، تجلیل به عمل آمد.

 

 

Posted: Wed 12 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]
Category: ايمني

 مختصری درباره بنتونیت (Bentonite)


معرفي:
كاني ها: مونتموريونيت، هكتوريت، ساپونيت ، نونترونيت. بنتونيت يك مجموعه كاني رسي است كه اساسااز كاني هاي گروه اسمكتايت تشكيل شده است.

كاربرد:
بنتونيت از ورقه هاي آلومينا و سيليكا با پيوند سست تشكيل شده كه مي تواند در محيط آبي به ذرات با ابعاد003/0ميكرومتر ضخامت و 01/0 ميكرومتر طول جدا شود.خاصيت جدا شدن آسان و بار الكتريكي منفي سبب انتشار وسيع آن در آب مي شود.

بنتونيت كاتيون هاي قابل مبادله Na+ Ca2+, يا Mg2+ داشته و از هر كاني ديگر به جز زئوليت ظرفيت تبادل يوني بيشتري دارد . اين خاصيت بر ويژگي هاي تجاري آن تاثير گذاشته و تقسيم بندي آن بر همين اساس صورت مي گيرد . سديم بنتونيت با قابليت تورم بسيار بالا و كلسيم بنتونيت با ظرفيت تورم پايين،يك فرق اساسي ديگر بين اين دو نوع كاني است كه نوع سديم دار تا دماي 400 درجه سانتيگراد پايداراست. نوع كلسيم با كربنات سديم واكنش داده شده تا خاصيت تورم آن افزايش پيدا كند.

حفاري چاه:
با آزاد شدنبنتونيت در آب، پوسته هاي نسبتا بزرگ سديم بنتونيت به ذرات كلوئيدي تبديل شده و انرژي الكتريكي ذخيره شده در شبكه بلوري را آزاد مي كنند و در حدود15 تا 30 برابر حجم اوليه متورم
مي شوند. از اين خاصيت در حفاري براي پراكنده سازي مواد سنگين كننده و قطع حفاري استفاده مي شود،بدين صورت بنتونيت پوششي را روي ديواره چاه ايجاد كرده و از مهاجرت نفت و گاز ممانعت مي كند وديواره را پايدار و مته را نيز چرب مي كند . همچنين بنتونيت، مواد آلي و غير آلي را از مخلوط آب جذب كرده و ويسكوزيته آن در برداشت و بالا آوردن نخاله هاي حفاري كمك مي كند . هكتوريت نيز خواص مشابهي دارد.
بنتونيت 2- 5%وزني گل هاي حفاري آبي را تشكيل مي دهد , هرچند در انواع ديگر گل حفاري مانند انواع روغني يا مصنوعي نيز روز بروز كاربرد بيشتري پيدا مي كند، در بعضي موارد1-2% آن اختصاص داده و يا كاملا با پلي مرها جايگزين مي شود.

كاربرد در مهندسي عمران:
علاوه بر خواص قبلي، سديم بنتونيت داراي پلاستيسيته و چرب كنندگي خوب، مقاومت برشي بالا،نفوذناپذيري و تراكم پذيري و تحكي م پذيري پايين است . به عنوان مثال ملات با 3-5 % سديم بنتونيت براي پايدار سازي ديواره ها بكار مي رود، همچنين براي جمع آوري فلزات سنگين از آب هاي زائد و پركردن فضاهاي خالي استفاده مي شود )پوشش مخازن ذخيره فاضلاب، باتلاق هاي آب هاي صنعتي، جاسازي زباله هاي اتمي در زيرزمين, احداث سدها, كانال، مخازن, ترانشه ها و...)

پليتي كردن كانه آهن:
از دهه 1950به منظور پليتي كردن، بنتونيت برابر كانه منيتيت و هماتيت ريزدانه اضافه مي گردد . حدود8-6 كيلوگرم سديم بنتونيت به1تن كانه آهن خشك اضافه مي گردد.

ماسه هاي گداز فلز:
4-6درصد بنتونيت براي به هم چسباندن دانه هاي ماسه سبز قالب ريزي و چرخه ريخته گري فلزات مورداستفاده قرار مي گيرد . در فرمول بندي قالب ريزي پيشرفته، خاك زغال , سلولز, غله, نشانه مانند قير يا ديگرمنابع كربن به آن اضافه مي گردد , اين مواد براي جلوگيري از تخريب بعد از برداشت قالب الگو ضروري است. سديم بنتونيت و كلسيم بنتونيت هردو مي توانند استفاده شوند ولي نوع سديم در دماي بالا پايدارتراست.

بكارگيري بنتونيت به عنوان جاذب رطوبت:
به علت خاصيت جذب رطوبت در غذاي حيوانات، حشره كش ها، دفع زباله و پايدارسازي خاك بكارمي رود.
جذب يون ها: خاصيت جذب يون ها و مولكول ها توسط بنتونيت بسيار بالا است . نوع كلسيم دار سريع تر آب جذبمي كند ولي نوع سديم دار ظرفيت بيشتري دارد , نوع كلسيم دار با اسيد آلي واكنش داده شده تا ناخالصي هايي مانند كلسيت را حل كند , يون هاي دوظرفيتي مانند كلسيم ر ا با هيدروژن جايگزين كند وفلزاتي مانند آهن II وIII آلومينيم و منيزيم را شسته باعث افزايش سطح مخصوص و تخلخل و تغييرشبكه بلورين شود . از آن براي تصفيه , رنگ زدايي, آبگيري و گندزدايي روغن هاي حيواني و گياهي و ياخنثي سازي بكار مي رود . بنتونيت ناخالصي ها و باكتري هاي لخته شده را جذب و با حذف نمك هاي منيزيم و كلسيم سبب نرم شدن آب مي شود.

پركننده:
بعضي از انواع كلسيم بنتونيت سفيد رنگ بوده و در پايدارسازي امولسيون ها و به عنوان مادة ژله ساز ,چسبنده و نرم كننده استفاده مي شود.

بنتونيت بهبود دهنده:
سديم بنتونيت براي تغيير خواص تركيبات آلي مايع مانند ويسكوزيته، سوسپانسيون و ... به آنها افزوده مي شود. كاغذ چاپ بدون كربن، گل حفاري، گريس، رنگ، جوهر چاپ، تصفيه نفت، روغن، حلال وكاتاليزورهاي Si/Al را مي توان از مخلوط كردن رس هايي مانند بنتونيت با اسيد و كلسيم دار كردن آن بدست آورد كه از آن براي حذف عناصر قليايي، قليايي خاكي، آهن وMg و Alاستفاده مي شود.

هكتوريت:
اندازة ذرات كوچكتر، سطح ويژه بزرگتر و ظرفيت بالاي تبادل كاتيوني، خواص ويسكوزيته و آماس آن رااز مونتموريلونيت بيشتر مي كند (گل حفاري هكتوريت يا مخلوط آن با مونتموريلونيت براي تعليق داروهاي ضد اسيد معده، پاك كننده هاي ساينده، گندزداهاي مايع ( ژله سازي )مواد آرايش صورت، خميرريش، پماد جوش و ...) استفاده مي شود.

استاندارد:
انستيتو نفت امريكا و(OCMA)در اروپا فهرست خواص لازم براي گل حفاري را بيان كرده كه مهمترين آنها عبارتند از : در هر بشكه گل حفاري با ويسكوزيته تقريبي 15سانتي پواز، از يك تن رس استفاده مي شود. در آزمايش دانه بندي، كمتر از5/2%بايد روي مش 200باقي بماند.

بنتونيت مورد استفاده در ريخته گري:
92 مونتموريلونيت،3% كوارتز،5% فلدسپار،، 12-6% رطوبت ،Ph 3/8، كم تر از 3/7 % CaO ،حدرواني 600-800 ،مقاومت تراكمي خشك 656Kpa،ظرفيت متيلن بلو100 Meg/100y دامنه تغييرات اندازه دانه 95-69% 75mm ، 95-90 % استاندارد معمول جامعة ريخته گران فولاد آمريكا.

براي پليتي كردن كانه آهن:
استانداردي وجود ندارد، ولي حالت مناسب 70-90%،44ميكرومتر با 10درصد رطوبت.

دانه هاي جاذب رطوبت:
نيازمند مخلوط يكنواخت از كاني هاي سيليكاتي كه تميز، يكنواخت، بدون كلوخه و مواد خارجي باشند،درصد مونتموريلونيت80-90% با اندازه مش20-50.

كاتاليست:
اسمكيت با درجة خلوص بسيار بالا با آهن بسيار پايين.

بازيافت:
احياء ماسه هاي قالب ريزي در ريخته گري بدليل افزايش تصاعدي قيمت خريد و دفع آنها، روز به روز درحال گسترش است . با اين حال بنتونيت تازه نيز به آن اضافه مي شود، چراكه نوع بازيافتي بدليل اينكه تا دماي 600درجه سانتيگراد گرم شده است، آب تركيبي خود را از دست داده و پيوستگي آن ازبين رفته است. در فرآيند Clarification بعد از فيلتر كردن، بنتونيت بازيافت شده، تكليس شده و مورد استفاده مجدد قرار مي گيرد . امكان بازيافت ازگل حفاري تا حدي وجود دارد، با اين وجود هزينة جداسازي مواد تشكيل دهنده گل به اندازه هزينه هركدام مي شود. 

جايگزين ها:
جاذب: آتاپولگيت/سپيوليت، دياتوميت، ژيپس، پلي پروپيلن، خاك اره، زئوليت.
حمل كننده : آتاپولگيت، بنتونيت، دياتوميت، كائولن، پيت، پوميس، پيروفيليت، سپيوليت، تالك،ورميكوليت، زئوليت.
گل حفاري: پليمرهاي مختلف مانند پلي اكريلايدهاي تا حدي آبدار شده، آتاپولگيت، سپيوليت.
پليتي كردن كانی آهن: پليمرها.
تصفيه كردن روغن ها: بوكسيت فعال شده، سيليكات منيزيم.
مادة ژلاتيني و ضخيم ساز: آتاپولگيت/ سپيوليت، پليمرهاي مختلف، ضخيم كننده هاي سلولزي.

مسائل زيست محيطي:
آژانس بين المللي سلامت جهاني سيليس متبلور را به عنوان مادة سرطان زا معرفي كرده است . براي مثال مواد شيميايي يا معدني كه1/0%يا بيشتر سيليس متبلور داشته باشند، براساس استاندارد موسسه سلامت وبهداشت جمعيت براي مقابله با خطرات ناشي از ارتباط با محيط آلوده (Occupational Safety & Health (Administration s`Hazard Communication Standard در آمريكا تحت نظارت قانون قرار گرفته اند، به طوريكه به صورت قانون كار، آموزش كارگران و برچسب زدن بر چنين محصولاتي مطابق روش هاي اعلام شده براي مواد سرطان زا (Material Safety Data Sheet, MSDS) مي بايست انجام گيرد.بنابراين تا زماني كه طي فرآوري، درصد سيليس متبلور در بنتونيت كمتر از1% شود، بنتونيت تحت قانون فوق قرار مي گيرد.

روش هاي استخراج:
معمولا به صورت روباز با بولدوزر و اسكراپر برداشت شده، توسط لودر بارزده مي شود . ضخامت روباره متغير است. بندرت به صورت زيرزميني استخراج مي شود.

روش هاي فراوري:
بعد از استخراج، ابتدا بنتونيت را مخلوط مي كنند تا آب و مواد فرار آن از50-30% به 8-7%كاهش يابد .بعد آن را با آسياب ميله اي يا چكشي خرد كرده، گاهي آن را در خشك كن چرخان نيز مي ريزند. در بيشتر موارد، بنتونيت با د انه بندي 90% ذرات 75 ميكرومتر، داد وستد مي شود، ولي انجام عمليات بيشتر بر روي آن نيز امكان پذير است . بهبودسازي بنتونيت با اسيدهاي غيرآلي، سبب حل مواد ناخالص شده وحاصل آن از هم بازشدن ورقه ها، افزايش قطر منافذ باز و افزايش سطح مونتموريلونيت است، درجه اين تغييرات به مونتموريلونيت، نوع اسيد و دما و مدت زمان تماس بستگي دارد . رس هاي مورد استفاده براي خوراك جانوران با خنثي سازي محل هاي تبادل يوني در ورقه هاي رس فراهم مي شود كه معمولاخنثي سازي با سديم انجام مي شود.

دادوستد جهاني:
توليدكنندگان اصلي بنتونيت، آمريكا، شوروي سابق و تا حدي يونان هستند . آمريكا صادركننده اصلي به كانادا، مكزيك و آمريكاي جنوبي، ژاپن و اروپا است . همچنين يونان و تركيه مقادير قابل توجهي بنتونيت را روانه بازار مي كنند.
Posted: Mon 10 Jun 2013 - 1 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت طی ۱۰ سال ۲۵ آیین نامه و استاندارد تدوین کرده اما اگر قانون درست اجرا نشود و کارفرمای خاطی در نهایت جریمه ناچیزی شود مشکلی حل نخواهد شد.
به گزارش فارس، عبدالرحمان بهرامی اظهار داشت: هر روز شاهد حوادث و تهدید‌هایی که در محیط‌های کاری برای کارگران و کارفرمایان رخ می‌دهد هستیم.

وی با تاکید بر اینکه 85 درصد حوادث که اتفاق می‌افتد مربوط به عامل انسانی است، افزود: این موضوع فقط مربوط به کارگر نیست بلکه بعد نظارت، آموزش و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز اهمیت دارد.

بهرامی به نقش مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع در ایجاد بیماری اشاره کرد و گفت: در میان میلیون‌ها ماده شیمیایی، 70 تا 80 هزار ماده شیمیایی وارد صنعت شده‌اند که بسیاری از آنها سرطان‌زا بوده یا بیماری‌ها نوظهور ایجاد می‌کند و هر چقدر هم که بر محیط‌های کار نظارت داشته باشیم باز مشکلاتی وجود خواهد داشت.

این متخصص بهداشت حرفه‌ای خاطرنشان کرد: در آمریکا که پیشرفته‌ترین بازرسی‌های محیط کار را دارد هر روز صدها نفر از حوادث ناشی از کار کشته می‌شوند یا شاهد بیماری‌های روز افزون شغلی در این کشور هستیم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت کارهای زیادی را در عرصه ایمنی و بهداشت محیط کار انجام داده افزود: حذف مواد شیمیایی از ظروف تفلون و شوینده‌ها، حذف جیوه تا سال 2020 از محیط کار و زندگی، کاهش کاربرد سرب در رنگها که کودکان در مدارس و کودکستان‌ها با مواد رنگی بسیار سر و کار دارند از جمله اقدامات ماست ولی نباید فراموش کرد که حذف یکباره همه مواد امکان‌پذیر نیست.

اثرات ثانویه همه حوادث گریبانگیر وزارت بهداشت می‌شود

بهرامی وزارت بهداشت را یکی از درگیرترین‌نهادها در حوزه بهداشت و ایمنی محیط کار برشمرد و افزود: هرجا اتفاق و حادثه‌ای رخ می‌دهد اثرات ثانویه آن گریبانگیر وزارت بهداشت خواهد شد، از آلودگی آب و خاک گرفته تا بیماری دارو و غیره.

معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت اظهار داشت: نظارت بر تأمین بهداشت آب یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری‌هاست و آمارها نشان می‌دهد توزیع آب بهداشتی رشد چشمگیری داشته اما وزارت بهداشت تنها 30 درصد مسئله را حل می‌کند و نقش ارگان‌های دیگر مانند وزارت صنایع و محیط زیست نیز در تأمین سلامت مردم باید در نظر گرفته شود.

تعدی از قانون پاشنه آشیل بهداشت محیط و حرفه‌ای /جرایم ناچیز بازدارنده نیست

بهرامی نقض قانون را یکی دیگر از موانع پیش‌رو برشمرد و افزود: حتی اگر کارخانجات خاطی که مشکلات آلودگی هوا و سلامت را ایجاد کرده‌اند به دادگاه معرفی کنیم نهایتاً جریمه‌ای ناچیز برای آنها صادر می‌شود که باز دارنده نیست و مشکل تعدی از قانون را همچنان داریم.

تدوین 25 آیین نامه و استاندارد بهداشت حرفه‌ای در 10 سال اخیر

معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت آئین‌نامه‌ها و استانداردهای متفاوتی را برای بهداشت محیط، آلودگی هوا و محیط‌های کار تدوین کرده افزود: نوشتن قانون و آئین‌نامه کار ساده‌ای نیست ولی در 10 سال گذشته در عرصه بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای 25 استاندارد آئین‌نامه نوشته‌ایم.

اجرای برنامه کنترل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط کار در 30 دانشگاه علوم پزشکی

بهرامی اجرای برنامه کنترل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط کار را یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: در سال گذشته برای نخستین بار این برنامه در سطح 30 دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا شد و همه بازرسان دانشگاه‌ها آموزش‌های لازم را برای کنترل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط‌های کار فرا گرفتند.

ابلاغ معاینات دوره‌ای و قبل از استخدام در سراسر کشور

وی آموزش به کارگران و کارفرمایان را یکی از مشکلات اصلی بهداشت محیط کار در کشور برشمرد و اظهار داشت: معاینات دوره‌ای و قبل از استخدام در پیشگیری بسیار موثر است و در یک ماه اخیر از متخصصان داخلی و پزشکان عمومی برای همگانی کردن این معاینات بهره‌گرفته و آن را ابلاغ کرده‌ایم. 

Posted: Mon 10 Jun 2013 - 1 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]
Category: حريق

 

به دلیل نبود متولی مشخص و نبود اهرم قانونی محکم مستقیم در دست سازمان آتش‌نشانی برای ملزم کردن افراد به رعایت ایمنی و نصب تجهیزات مربوطه رعایت ایمنی مراکز تجاری مغفول مانده است.چند روز گذشته بود که آتش‌سوزی بزرگی در کاروانسرای شاهرودی‌های بولوار مصلی مشهد رخ داد که طی آن 200 نفر از آتش‌نشانان از 30 ایستگاه آتش‌نشانی با انجام یک عملیات سنگین و استفاده از 60 خودروی اطفای حریق و تعدادی تانکر حمل آب شهرداری، برای اطفای حریق به محل حادثه اعزام شدند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در این حریق مغازه‌های این کاروانسرا به دلیل قدمت بالای ساختمان و عدم رعایت مسائل ایمنی، 50 تا 100 درصد تخریب شده است.

به گزارش ایلنا از مشهد، این حادثه به طور قطع می‌تواند زنگ خطری برای مردم و مسوولان ذیربط باشد که توجه بیشتری به بحث ایمنی مراکز تجاری داشته باشند چرا که امروزه به واسطه عدم رعایت نکات ایمنی این اماکن به مراکز خطر در شهر تبدیل شده‌اند.
شاید برخورد با صاحبان واحدهای صنفی و مراکز تجاری که رعایت ایمنی برای آن‌ها به یک امر کاملا فراموش شده تبدیل شده است، بتواند اقدامی تاثیرگذار برای ملزم کردن این افراد به رعایت ایمنی و نصب تجهیزات مربوطه باشد اما به دلیل نبود متولی مشخص در حوزه ایمنی و همچنین نبود اهرم قانونی محکم مستقیم در دست سازمان آتش‌نشانی این مهم مغفول مانده است.

برای برخورد اهرم قانونی مستقیم نداریم

آتشپاد دوم حسن جعفری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه با اشاره به عدم وجود قدرت و اختیار قانونی مستقیم برای برخورد و پلمب مراکز خطر و ناایمن گفت: طی سال‌های گذشته به منظور ساماندهی اماکن ناایمن شهری اداره پیشگیری در آتش‌نشانی‌های سراسر کشور راه‌اندازی شد که وظیفه بازدید از اماکن ناایمن، اخطار و پیگیری برای رفع خطر را عهده‌دار است.
وی افزود: یکی از اشکالات موجود در اساسنامه سازمان‌های آتش‌نشانی کشور در این حوزه، عدم وجود اهرم و اختیار قانونی برای برخورد مستقیم با اماکن ناایمن و خطرساز است که این خود سبب شده بعد از بازدید به بحث رفع خطر از سوی صاحبان این واحدهای صنفی و مراکز تجاری توجه‌ای ویژه نشود.
وی بیان کرد: طی سال‌های اخیر سازمان آتش‌نشانی مشهد با هماهنگی سایر واحدها و ارگان‌های مرتبط با این بخش و همچنین استفاده از ظرفیت و توان دادستانی، بخش صنفی اداره اماکن، کمیسیون بند 20 و ماده 100 و.... توانسته است تا اندازه‌ای با واحدهای صنفی ناایمن برخورد کند اما پروسه برخورد و پلمب آن بسیار زمان‌بر است.
جعفری با اشاره به انجام بازدیدهای پیشگیرانه از واحدهای صنفی بیان کرد: در سال گذشته 29 هزار بازدید پیشگیرانه و نظارتی از واحدهای صنفی و ساختمان‌های در حال ساخت انجام که این بازدیدها منجر به صدور 5500 تاییدیه ایمنی شد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص رعایت ایمنی‌های لازم در کاربری‌های مختلف شهر تصریح کرد: بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده در بازدیدهای پیشگیرانه و نظارتی سازمان آتش‌نشانی، 80 درصد کاربری‌های مختلف شهر مشهد یا ضوابط مرتبط با سازمان آتش‌نشانی را ندارند و یا این موارد را به طور کامل اجرا نکرده‌اند.
وی به بازدید از بازارها و مراکز تجاری سطح شهر اشاره کرد و در این خصوص گفت: در سال گذشته کارشناسان سازمان آتش‌نشانی از 235 بازار، پاساژ، بازارچه و مجتمع تجاری قابل شناسایی در مشهد بازدید کردند که تنها 20 درصد آن‌ها نکات و ضوابط ایمنی آتش‌نشانی را رعایت کرده بودند.
وی همچنین اکثر انبارهای موجود سطح شهر را ناایمن دانست و ادامه داد: در شهر مشهد تعداد بسیار زیادی انبار وجود دارد که در اماکن کاملا ناایمن، واحدهای مسکونی و همچنین زیرزمین‌های متروکه قرار دارد و این خود باعث شده انبارها نیز به یک مرکز خطر بزرگ تبدیل شود.
جعفری به انبارهای موجود در محدوده خیابان گنبد سبز اشاره کرد و گفت: در محدوده این خیابان بالغ بر 100 انبار لوازم برقی با کاربری‌های مسکونی و قدیمی وجود دارد که هیچ کدام دارای کاربری انبار و ایمنی لازم نیست.
به گفته وی تاکنون برای تمام این انبارها اخطاریه صادر شده اما اقدام مشخصی برای رفع خطر از سوی صاحبان آن‌ها صورت نگرفته است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه در کشور برای برخورد با اماکن ناایمن شهری جایگاه و متولی خاصی پیش‌بینی نشده است، تصریح کرد: متولیان قانون باید برای این مهم تصمیم‌گیری لازم را انجام دهند.
سراهای قدیمی، کانون خطری برای شهر مشهد
جعفری در ادامه به مشکلات ایمنی‌سراها و کاروانسراهای قدیمی موجود در اطراف حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: در اطراف حرم مطهر رضوی خصوصا خیابان مصلی کاروانسراهای قدیمی با عمر 100 و 200 سال وجود دارد که امروزه به بازار تبدیل شده است.
وی افزود: بسیاری از این سراها دارای دیوار و سقف‌های چوبی هستند و در کنار آن انبارهای مواد قابل اشتعال نیز بر خطرپذیری این اماکن افزوده است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به حریق کاروانسرای شاهرودی‌ها اشاره کرد و گفت: در سرای شاهرودی‌ها به دلیل وجود سقف و سایبان چوبی و همچنین نبود تجهیزات ایمنی و اطفای حریق، به محض آتش‌سوزی در عرض پنج دقیقه حریق به کل مکان سرایت کرد.
به گفته آتشپاد دوم جعفری در سال‌های گذشته بیش از ده‌ها بار کارشناسان آتش‌نشانی با بازدید از سرای شاهرودی‌ها، اخطارهای لازم را به منظور رفع موارد ناایمن گزارش داده‌اند اما اقدامی صورت نگرفت.
وی ادامه داد: همچنین اطراف این سراها، خانه‌های قدیمی و مسکونی وجود دارد که در صورت وقوع حادثه، حریق به راحتی به این اماکن سرایت می‌کند.

نیاز مشهد به نصب 4000 شیر هیدارنت

جعفری با تاکید بر نصب شیرهای هیدارنت در تمام سطح شهر مشهد، گفت: بر اساس استاندارد تعیین شده بسته به تعداد جمعیت، نوع کاربری و... شیرهای هیدارنت به منظور آب‌گیری خودروهای آتش‌نشانی در فاصله‌ای مشخص از هم در شهر نصب شود که این استاندارد در کشور ژاپن هر 90 متر یک شیر است.
وی افزود: یکی از معضلات کشور ما در زمان حریق، نبود آب است که این خود تبعات بعد و خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: استانداردهای نصب شیرهای هیدارنت در کشور ما به درستی رعایت نمی‌شود به طوری که در منطقه پنجراه در زمان حریق سرای شاهرودی‌ها حتی یک شیر هیدارنت هم وجود نداشت و به دلیل این مشکل خودروهای اطفای حریق مجبور به آبگیری از دیگر مناطق بودند.
وی گفت: تاکنون 450 شیر هیدارنت در شهر مشهد نصب شده اما شهر مشهد به دلیل موقعیت خاص خود به 4000 شیر دیگر نیاز دارد.
به گفته وی متولی نصب شیرهای هیدارنت به اتصالات آب سازمان آب و فاضلاب مشهد است و به طور میانگین خریداری و نصب هر شیر 10 میلیون تومان هزینه دارد.
هزینه 150 تا 750 هزار تومانی برای امدادرسانی در هر حادثه
جعفری همچنین در خصوص هزینه‌های تحمیل شده بر سازمان آتش‌نشانی با وقوع هر حادثه و حریق تصریح کرد: سازمان آتش‌نشانی مشهد برای وقوع هر حادثه و امدادرسانی به آن بدون در نظر گرفتن ماموریت‌ها و عملیات‌های ویژه حداقل 150 هزار تومان و حداکثر 750 هزار تومان هزینه می‌کند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد ادامه داد: این هزینه‌ها شامل نیروی انسانی، تجهیزات، استهلاک خودرو و... است.
کاهش رشد حریق در شهر مشهد
وی از کاهش رشد حریق در شهر مشهد خبر داد و گفت: به طور میانگین در کشور ما میزان حریق در شهرها نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد دارد که این میزان در شهر مشهد از سال 86 تا 91 تنها چهار درصد بوده است.
جعفری افزایش آگاهی شهروندان از طریق اطلاع‌رسانی جراید و رسانه‌ها و همچنین آموزش چهره‌ به چهره را یکی از عوامل کاهش رشد حریق در شهر مشهد می‌داند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: در حال حاضر تعداد عملیات‌های سازمان آتش‌نشانی مشهد از مرز 9000 عملیات تا در سال گذشته است.
وی در خصوص اولویت‌های حوادث نیز گفت: در حال حاضر شهروندان نسبت به اقدامات و امداد آتش‌نشانی در بحث حوادث آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند و درکنار آن تجهیزات و توان نیروها در این بخش افزایش یافته است.
جعفری ادامه داد: در گذشته تنها سه ایستگاه آتش‌نشانی در مشهد بحث امداد و نجات را انجام می‌داد اما این تعداد در حال حاضر به 39 ایستگاه افزایش پیدا کرده است.

به گفته وی محبوس شدن در آسانسور، گیرکردن حلقه انگشتری و همچنین محبوس شدن در منزل از بیشترین علل امداد و نجات آتش‌نشانی است. 

 

 

Posted: Mon 10 Jun 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 برگزاري سمينار تخصصی روانشناسی صنعتی و جایگاه تستهای روان سنجی در معاینات شغلی

 

مخاطبین دوره: مدیران، کارشناسان بهداشت حرفه ای و رشته های مرتبط

 هدف:  ارتقاء سطح دانش فنی و بهداشت روانی مدیران و کارشناسان بهداشت حرفه ای  و  افزایش آگاهی آنها به منظور پیشگیری از بروز عوامل روانی در بیماریهای ناشی از کار، تامین عالی ترین درجه سلامت جسمی و روانی و اجتماعی کارکنان تمامی مشاغل و صنایع.

 محتوی دوره:

 • روان شناسي صنعتي-سازماني
 • كاربرد آزمونهاي روان شناختي در صنعت

حسين محي الدين شيخ الاسلامي كارشناس ارشد روان شناسي عمومي از دانشگاه علامه طباطبابي  و كارشناس روان شناسي باليني از دانشگاه تهران

زمان و مکان برگزاری: ۳۰ خرداد 92 ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۳:۳۰

خیابان نواب مجتمع ادارات - سازمان تعاون ، کار و رفاه اجتماعی قزوین ( سالن اجتماعات سازمان تعاون )

   هزینه دوره: 000/۳۰0 ریال (شامل پذیرایی و اعطاء گواهی معتبر از انجمن عملی طب کار ایران )  

مدارک مورد نیاز:

·         فرم تکمیل شده ثبت نام

·          اصل فیش به مبلغ 000/۳00 ریال به شماره حساب ۰۱۰۰۱۷۷۴۵۰۰۰۶ (و یا شماره کارت ۶۰۳۷۶۹۱۱۰۱۷۴۹۷۵۲ )بانک صادرات به نام عباس محمدرضایی . 

 آدرس :

قزوین : خیابان نادری جنوبی جنب مسجد ستوده - ساختمان درمانگاه حضزت ابوالفضل - مرکز تخصصی طب کار پویا طب - تلفن هماهنگی : ۲۲۴۵۶۴۱-۲۲۴۳۶۹۰-۰۲۸۱    همراه : ۰۹۱۹۲۸۱۱۹۲۱ محمد رضايي

Posted: Thu 30 May 2013 - 1 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

تابش و حيات

 به طور كلي دو نوع تابش وجود دارد:1- تابش مريي و 2- تابش نامريي، تابش مرئي يا همان نور كه عادي ترين و معمول ترين نوع تابش مي باشد و تابش نامرئي هم مانند پرتوهاي X، پرتوهاي آلفا، بتا و گاما و همچنين پرتوهاي كيهاني كه اينها مهم ترين نوع پرتوهاي نامريي محسوب مي گردند.

نور

نور از تركيب امواج الكتريكي و امواج انرژي مغناطيسي تشكيل شده است، يك پالس نور يا همان يك پرتوي نور در امتداد خط مستقيم سير مي كند و نور از چشمه ي نور گسيل مي شود، چشمه هاي نور يا منير اند يا غير منير كه چشمه هاي منير از خود نور دارند و چشمه هاي غير منير نور ديگر اشيا را انعكاس مي دهند.

قدرت نفوذ نور بسيار كم است به طوري كه در برخورد با لايه ي نازكي مقوا متوقف مي شود.

پرتوي X

پرتوي X نسبت به نور از قدرت نفوذ بيشتري برخوردار است به طوري كه از بدن انسان مي گذرد، به اين نكته بايد توجه داشت كه برخورد پرتوهاي نامريي همانند X به بدن بدون درد اما ممكن است همراه با مرگ باشند.

به طور كلي پرتوي X از برخورد الكترون ها با اتم(هدف) به وجود مي آيد.

در لامپ پرتوي ايكس، الكترون هاي پرانرژي از قطب مثبت به طرف فلز هدف پرتاب مي شوند و سپس الكترون هاي پرتاب شده انرژي زياد خود را به الكترون هاي فلز مي دهند و خود متوقف مي شوند و باعث گسيل پرتوي ايكس مي شوند.

تابش هاي هسته اي

پرتوهاي آلفا، بتا، گاما را با نام تابش هاي هسته اي مي شناسند و آن هم به دليل اينست كه توسط يكسري فعل و انفعالات خاص در عناصر ايجاد مي شوند و عناصري را كه تابش هاي هسته اي از آن ها ساطع مي گردد عناصر راديواكتيو مي نامند.

قدرت نفوذ آلفا كم تر از قدرت نفوذ بتا و قدرت نفوذ گاما بيش از قدرت نفوذ بتا مي باشد.

پرتوي آلفا همانند هسته ي اتم هليم مي باشد و عنصر راديو اكتيو، يك قسمتي از خود را به شكل هليم جمع كرده و از خود ساطع مي كند كه اين تابش همان پرتوي آلفا مي باشد.

پرتوي بتا از ذرات تشكيل شده است، همانطور كه مي دانيد، ذرات دو نوع اند:1- ذرات بابار مثبت و 2- ذرات با بار منفي

بتا منفي از الكترون ها تشكيل شده است.

بتا مثبت هم از ضد الكترون ها يا همان پوزيترون ها تشكيل شده است.

هرگاه هر بتاي مثبتي به عنصري برخورد كند به سرعت پوزيترون با الكترون درون اتم واكنش مي دهند و هردو نابود مي شوند و جرقه اي از گاما زده مي شود.

پرتوهاي گاما در واقع همان پرتوهاي X هستند اما با دو تفاوت:

1- پرتوهاي گاما از حركت پروتون ها و نوترون ها در هسته ايجاد مي شوند، اما پرتوي X از حركت الكترون در حجم اتم به وجود مي آيد.

2- پرتوهاي گاما بسيار پرانرژي تر از پرتوهاي X هستند.

راكتورهاي هسته اي

تاریخچه:

استفاده از اورانیوم به شکل اکسیدطبیعی آن به سال 79 میلادی بر می گردد یعنی زمانی که این عنصر برای اضافه کردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد (شیشه زرد با یک در صد اورانیوم در نزدیکی ناپل ایتالیا کشف شده است.)

کشف این عنصر به شیمیدان آلمانی به نام مارتین هنریچ کلاپرس اختصاص داده شد که در سال 1789 اورانیوم را به صورت قسمتی از کانی که آن را pitchblende نامید کشف شد. نام این عنصر را بر اساس سیاره اورانوس که هشت سال قبل از آن کشف شده بود برگزیده شد .این عنصر در سال 1841 به صورت فلز جداگانه توسط eugne melchior peligot استفاده شد.

در سال 1896 Henri Becquerel فیزیکدان فرانسوی برای اولین بار به خاصیت رادیو اکتیویته آن پی برد.

 در پروژه Manhattan نامهای Tuballoy و Oralloy برای اورانیوم طبیعی و اورانیوم غنی شده بکار برده شد. این اسامی هنوز نیز برای اورانیوم غنی شده و اورانیوم طبیعی بکار برده میشوند.

در آغاز قرن بیستم تفحص و جستجو برای یافتن معادن رادیو اکتیو در ایالات متحده آغاز شد. منابع رادیوم که حاوی کانی های اورانیوم نیز می بودند برای استفاده آنها در رنگ ساعت های شب نما و دیگر ابزار جستجو شدند. در طی جنگ جهانی دوم اورانیوم از نظر اهداف دفاعی اهمیت پیدا کرد. در سال 1943 Union Mines Development Corporation کنگره ای را در کلرادو به منظور استفاده ارتش از قدرت اتمی در پروژه Manhattan تشکیل داد.

برای اطمینان از ذخایر کافی اورانیوم این کنگره US Atomic Enecry Act of 1946 را ایجاد و کمیسیون انرژی اتمی را بوجود آورد. در دهه 1960 ملزومات ارتش تزلزل یافت و در اواخر سال 1970دولت برنامه تهیه اورانیوم خود را کامل کرد. همزمان با همین مساله بازار دیگری بوجود آمد که درواقع همان کارخانه های نیروگاه های هسته ای اقتصادی بود.

آیا می‌دانید که

 • انرژی گرمایی تولید شده از واکنشهای هسته‌ای در مقایسه با گرمای حاصل از سوختن زغال سنگ در چه مرتبه بزرگی قرار دارد؟
 • منابع تولید انرژی هسته‌ای که بر اثر سیلابها و رودخانه از صخره شسته شده و به بستر دریا می‌رود، چقدر برق می‌تواند تولید کند؟
 • کشورهایی که بیشترین استفاده را از انرژی هسته‌ای را می‌برند، کدامند؟ و ... .

نحوه آزاد شدن انرژی هسته‌ای

می‌دانیم که هسته از پروتون (با بار مثبت) و نوترون (بدون بار الکتریکی) تشکیل شده است. بنابراین بار الکتریکی آن مثبت است. اگر بتوانیم هسته را به طریقی به دو تکه تقسیم کنیم، تکه‌ها در اثر نیروی دافعه الکتریکی خیلی سریع از هم فاصله گرفته و انرژی جنبشی فوق العاده‌ای پیدا می‌کنند. در کنار این تکه‌ها ذرات دیگری مثل نوترون و اشعه‌های گاما و بتا نیز تولید می‌شود. انرژی جنبشی تکه‌ها و انرژی ذرات و پرتوهای بوجود آمده ، در اثر برهمکنش ذرات با مواد اطراف ، سرانجام به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. مثلا در واکنش هسته‌ای که در طی آن 235U به دو تکه تبدیل می‌شود، انرژی کلی معادل با 200MeV را آزاد می‌کند. این مقدار انرژی می‌تواند حدود 20 میلیارد کیلوگالری گرما را در ازای هر کیلوگرم سوخت تولید کند. این مقدار گرما 2800000 بار برگتر از حدود 7000 کیلوگالری گرمایی است که از سوختن هر کیلوگرم زغال سنگ حاصل می‌شود.

مزیتهای انرژی هسته‌ای بر سایر انرژیها

بر خلاف آنچه که رسانه‌های گروهی در مورد خطرات مربوط به حوادث راکتورها و دفن پسماندهای پرتوزا مطرح می‌کند از نظر آماری مرگ ناشی ازخطرات تکنولوژی هسته‌ای از 1 درصد مرگهای ناشی از سوختن زغال سنگ جهت تولید برق کمتر است. در سرتاسر جهان تعداد نیروگاههای هسته‌ای فعال بیش از 419 می‌باشد که قادر به تولید بیش از 322 هزار مگاوات توان الکتریکی هستند. بالای 70 درصد این نیروگاه‌ها در کشور فرانسه و بالای 20 درصد آنها در کشور آمریکا قرار دارد.

ساختار نیروگاه اتمی:‏


نیروگاه اتمی از مواد مختلفی شکل گرفته است که همه آنها نقش اساسی و مهم در تعادل و ادامه حیات آن را دارند. ‏این مواد عبارت اند از:

 • ماده سوخت:

ماده سوخت متشکل از اورانیوم طبیعی ، اورانیوم غنی شده ، اورانیوم و پلوتونیم است. که سوختن اورانیوم بر ‏اساس واکنش شکافت هسته‌ای صورت می گیرد.‏

 • نرم کننده ها:‏‎

نرم کننده ها موادی هستند که برخورد نوترون های حاصل از شکست با آنها الزامی است و ‏برای کم کردن انرژی این نوترون ها به کار می روند. زیرا احتمال واکنش شکست پی در پی به ازای ‏نوترون های کم انرژی بیشتر می شود. آب سنگین (D2O) یا زغال سنگ «گرافیت) به عنوان نرم کننده نوترون ‏به کار برده می شوند.‏

 • میله های مهارکننده:‏‎

 این میله ها از مواد جاذب نوترون درست شده اند و وجود آنها در داخل راکتور اتمی ‏الزامی است و مانع افزایش ناگهانی تعداد نوترون ها در قلب رآکتور می شوند. اگر این میله ها کار اصلی خود را ‏انجام ندهند، در زمانی کمتر از چند هزارم ثانیه قدرت راکتور چند برابر شده و حالت انفجاری یا دیورژانس ‏راکتور پیش می آید. این میله ها می توانند از جنس عنصر کادمیم و یا بور باشند.‏

 • مواد خنک کننده یا انتقال دهنده انرژی حرارتی:

‎‏ این مواد انرژی حاصل از شکست اورانیوم را به خارج ‏از راکتور انتقال داده و توربین های مولد برق را به حرکت در می آورند و پس از خنک شدن مجدداً به داخل ‏راکتور برمی گردند. البته مواد در مدار بسته و محدودی عمل می کنند و با خارج از محیط رآکتور تماسی ندارند. ‏این مواد می توانند گاز CO2 ، آب ، آب سنگین، هلیم گازی و یا سدیم مذاب باشند.‏

طرز کار نیروگاه اتمی:

 • عمل سوختن اورانیوم در داخل نیروگاه اتمی متفاوت از سوختن زغال یا هر نوع سوخت فسیلی دیگر است. در ‏این پدیده با ورود یک نوترون کم انرژی به داخل هسته ایزوتوپ اورانیوم 235 عمل شکست انجام می گیرد و ‏انرژی فراوانی تولید می کند. بعد از ورود نوترون به درون هسته اتم ، ناپایداری در هسته به وجود آمده و بعد از ‏لحظه بسیار کوتاهی هسته اتم شکسته شده و تبدیل به دو تکه شکست و تعدادی نوترون می شود.

 

 • به طور متوسط تعداد نوترون ها به ازای هر 100 اتم شکسته شده 247 عدد است و این نوترون ها اتم های ‏دیگر را می شکنند و اگر کنترلی در مهار کردن تعداد آنها نباشد واکنش شکست در داخل توده اورانیوم به ‏صورت زنجیره ای انجام می شود که در زمانی بسیار کوتاه منجر به انفجار شدیدی خواهد شد. در واقع ورود ‏نوترون به درون هسته اتم اورانیوم و شکسته شدن آن توام با انتشار انرژی معادل با ‏‎ Mev‏200 میلیون الکترون ‏ولت است. ‏

 

 • این مقدار انرژی در سطح اتمی بسیار ناچیز ولی در مورد یک گرم از اورانیوم در حدود صدها هزار مگاوات ‏است. که اگر به صورت زنجیره ای انجام شود، در کمتر از هزارم ثانیه مشابه بمب اتمی عمل خواهد کرد. اما ‏اگر تعداد شکست ها را در توده اورانیوم و طی زمان محدود کرده به نحوی که به ازای هر شکست، اتم بعدی ‏شکست حاصل کند شرایط یک نیروگاه اتمی به وجود می آید. ‏

بمب هسته ای

بمب های اتمی شامل نیروهای قوی و ضعیفی اند که این نیروها هسته یک اتم را به ویژه اتم هایی که هسته های ناپایداری دارند، در جای خود نگه می دارند.

دو شیوه بنیادی برای آزادسازی انرژی از یک اتم وجود دارد:

1- شکافت هسته ای: 

2- همجوشی هسته ای:

1- می توان هسته یک اتم را با یک نوترون به دو جزء کوچک تر تقسیم کرد. این همان شیوه ای است که در مورد ایزوتوپ های اورانیوم (یعنی اورانیوم 235 و اورانیوم 233) به کار می رود.

2- می توان با استفاده از دو اتم کوچک تر که معمولا هیدروژن یا ایزوتوپ های هیدروژن (مانند دوتریوم و تریتیوم) هستند، یک اتم بزرگ تر مثل هلیوم یا ایزوتوپ های آن را تشکیل داد. این همان شیوه ای است که در خورشید برای تولید انرژی به کار می رود. در هر دو شیوه یاد شده میزان عظیمی انرژی گرمایی و تشعشع به دست می آید.

تأثيرات بيولوژيكي پرتوها

هر اندامي از يك موجود زنده از بافتهايي كه خود از انواع سلولها ساخته شده اند، تشكيل مي شود . سلول كه واحد زنده سيستم پيچيده  بيولوژيكي موجود زنده مي باشد خود از قسمتهاي مختلفي تشكيل شده كه مي تواند به شدت متأثر از برخورد انواع  پرتوها باشد . تأثير سوء اين برخوردها مي تواند به دو صورت جسمي Somatic و نسلي Genetic  بروز كند .

الف- تأثيراتSematic

اين تأثيرات مربوط به آسيب سلولهايي هستند كه در ارتباط با برقراري و تنظيم اعمال بدن، نظير سلولهاي خون و مغز اسخوان ، فعاليت مي كنند . اين گونه آسيبها يا به صورت سريع و حاد نظير انواع تغييرات خوني، اختلالات پوستي و ... بروز مي كنند و يا اينكه پس از گذشت زمان طولاني عوارض آنها نظير سرطانهاي اندامهاي مختلف بدن ، آب مرواريد، كم شدن طول عمر و ... پديدار مي گردند .

ب- تأثيرات نسلي Genetic

تأثيرات ژنتيكي مربوط به آسيب سلولهايي مي شوند كه مسئول انتقال خصوصيات ژنتيكي به نسلهاي بعدي هستند . در اثر برخورد پرتو با اين سلولها احتمال ايجاد جهش                          ( MUTATION ) به دليل آسيب ديدن كروموزوم هاي موجود در هسته سلول، وجود دارد .

 

واحد اندازه گيري پرتو و حداكثر مجاز پرتو گيري  

براي حصول اطمينان از برقراري اصول حفاظتي تعيين شده معيارهايي براي اندازه گيري و مقايسه تعيين گرديده و حدود معيني براي پرتوگيري مشخص مي گردد كه ذيلاً توضيحاتي در هر مورد داده مي شود .

 

الف- واحدهاي اندازه گيري پرتوها

واحدهايي كه معمولاً براي اندازه گيري ميزان پرتو گيري و دز جذب شده بكار مي روند عبارتند از : رونتگن ( roentgen )، رد  ( red )، گري ( gray )، و رم ( rem ) . به تازگي نيز واحدي به نام سيورت ( sievert ) براي بيان ميزان جذب شده استفاده مي شود .

رونتگن : اين واحد براي بيان ميزان پرتوگيري بكار مي رود و مربوط است به قابليت پرتودهي براي يونيزه كردن هوا و برابر است با مقدار پرتودهي اشعه ايكس يا گاما كه بتواند يون هايي حامل يك  واحد الكترواستاتيك از بار الكتريكي ( مثبت يا منفي ) در هر سانتيمتر مكعب از هواي خشك تحت شرايط استاندارد توليد كند .

رد : در تعيين مقدار انرژي واقعي كه توسط ماده تحت پرتودهي، جذب مي شود از واحدي به نام رد ( radiation absorbed dose )  استفاده مي گردد و آن عبارت است از جذب 100 ارگ (erg) انرژي، در اثر تابش هر نوع پرتو، در يك گرم از ماده تحت تابش .

گري : واحدي است كه جديداً براي بيان دز جذب شده بكار گرفته مي شود و عبارت است از جذب يك ژول انرژي در يك كيلوگرم از ماده تحت تابش و به اين ترتيب :  1گري = 100رد

 

ميزان دز

براي تعريف رم كه براي بيان ميزان دز بكار گرفته ميشود لازم است توضيح مختصري در مورد تأثير بيولوژيكي نسبي پرتوها، كه معروف به،RBE، Relative Biological Effectiveness 

است، داده شود . اساساً تأثيرات بيولوژيكي پرتوها درجه بندي شده و يك ضريب كيفي (Quality factor ) براي آنها در نظر گرفته ميشود در جدول 1 مقادير اين ضريب براي پرتوهاي مختلف داده شده است .

 

جدول1 : مقادير ضريب كيفي براي پرتوهاي مختلف                                              

ضريب كيفي                               پرتو

1                               پرتوهاي ايكس و گاما

1                               پرتوها بتاي با انرژي بزرگتر از 03/0 ميليون الكترون ولت

7/1                            پرتوهاي بتاي با انرژي كوچكتر از 03/0 ميليون الكترون ولت

2                              نترون هاي حرارتي

10                            نوترون هاي سريع

10                            پروتون ها

20                            پروتونهاي آلفا

20                             يون هاي سنگين              

 

در تعريف رم كه براي بيان دز معادل بكار مي رود تأثير بيولوژيكي پرتوها با اعمال ضرايب كيفي در مقدار دز جذب ده محاصبه مي گردد . طبق تعريف، رم عبارت است از مقدار پرتودهي ( از هر نوع ) كه تأثيرات بيولوژيكي را يك رد پرتو ايكس يا گاما موجب شود، ايجاد نمايد . به بيان ساده           ردX ضريب كيفي = سيورت

 

ب- حداكثر مجاز پرتوگيري

كميسيون بين المللي حفاظت در برابر پرتوها كه معروف به ICRP

(International Commision on Radilogical Pritection  )

مي باشد و وظيفه مهم تعيين استانداردهاي حفاظت در برابر پرتوها را بر عهده دارد، براي تعيين حدود مجاز پرتوگيري دو دسته بندي  كلي در نظر مي گيرد .

I : پرتوگيري هاي شغلي كه مربوط است به افراد بالغي كه به طور مرتب با پرتوهاي يونساز كار مي كنند، خود به دو زير گروه زنان در سنين باروري و ساير كاكنان ، تقسيم مي شوند .

II : پرتو گيري عموم مردم در مورد پرتوگيري هاي شغلي اساساً دو عامل در تعيين حداكثر مجاز پرتو گيري مهم هستند :

اولاً: در مورد هر فردي كه با پرتو كارها كار مي كند ميزان پرتوگيري تمام بدن، اندامهاي تناسلي، عدسي چشم و سيستم هاي خون ساز بدن از ابتداي شروع به كار او تا زمان مورد بحث از ميزاني كه رابطه زير به دست مي آيد نبايد تجاوز كند :

D=5(N-18)rem

كه در آن N عبارت از سن فرد در زمان مورد بحث مي باشد .

ثانياً: حداكثر پرتوگيري اودر مقاطع زماني مشخص ازمقادير داده شده در جدول 2 تجاوز ننمايد.

     جدول (2) حداكثر دزهاي مجاز فصلي و سالانه

بافت يا اندام                  حداكثر دز جذب شده در يك فصل            حداكثر دز جذب شده در يكسال

تمام بدن-غددتناسلي- مغز قرمز                  3 رم                                        5 رم

استخوان عدسي چشم

پوست ، تيروئيد ، استخوان                       15رم                                      30رم

دستها- ساعدها – پا يا قوزكها                   38رم                                        75 رم

هر عضو ديگر به تنهايي                          8  رم                                        15رم

 

توضيح : براي زنان در سنين باروري حداكثر دز در ناحيه شكم در هر فصل از سال برابر 3/1 و براي تشخيص حاملگي در دو ماه اول نبايد از يك رم بيشتر شود.

وسايل رديابي و اندازه گيري پرتوRadiation Detection Measurement

كليه روشهاي رديابي ( آشكار سازي ) راديواكتيويته مبتني بر برخورد ذرات باردار يا پرتوهاي الكترومغناطيسي با ماده اي كه از آن عبور مي كند، مي باشد . نوترون هاي بدون بار به طور غير مستقيم رديابي مي شوند، مثلاً از طريق پروتون هاي پس زده ( حاصل از برخورد نوترون هاي سريع مواد هيدروژن دار ) يا استحاله هاي هسته اي يا راديواكتيويته هاي القايي ( ناشي از نوترون هاي رام يا سريع ) . نتوينوها نه بار داشته و نه داراي جرم در حال سكون مي باشند، بنابراين به طور محسوسي با ماده برخورد نمي كنند تا يونسازي نموده و يا ذراتي را پرتاب كنند . اما انتظار مي رود كه نتريونوها بتوانند موجب استحاله هاي هسته اي شوند، مانند فرايندهاي معكوس تجزيه - ß . مشاهده چنان واكنشهايي در گزارش ها آمده است، اما مقطع مؤثر بسيار كوچك ( در حوزه   10(  -40) Cm(2) يا كمتر ) ميباشند.

هشدار ها:

تمام ترکیبات اورانیوم سمی و رادیو اکتیو هستند. سمی بودن این عنصر میتواند کشنده باشد. در مقادیر بسیار کم خاصیت سمی بودن این عنصر به کلیه آسیب میرساند. خواص رادیو اکتیوی این عنصر نیز سیستماتیک و نظام بند است. در کل ترکیبات اورانیوم به سختی جذب روده و ریه میشوند و خطرات رادیولوژیکی آن باقی میماند. فلز خالص اورانیوم نیز خطر آتش سوزی به همراه دارد.

فرد ممکن است با تنفس غبار اورانیو م در هوا یا خوردن و آشامیدن آب و غذا در معرض این عنصر قرار بگیرد. البته بیشتر این عمل از طریق خوردن آب و غذا صورت میگیرد. جذب روزانه اورانیوم در غذا 0.07 تا 1.1 میکروگرم میباشد. مقدار اورانیوم در هوا معمولا بسیار ناچیز است. افرادی که در کنار تاسیسات هسته ای دولت و یا معادن استخراج اورانیوم زندگی میکنند بیشتر در معرض این عنصر قرار می گیرند.
اورانیوم ممکن است که درطریق تنفس یا بلع و یا در موارد استثنایی از طریق شکافی روی پوست وارد بدن شود. اورانیوم توسط پوست جذب نمیشود و ذرات آلفای ساتع شده از این عنصر نمیتواند به پوست نفوذ کند. بنابر این اورانیومی که خارج از بدن باشد نمیتواند به اندازه اورانیوم داخل بدن مضر و خطرناک باشد. اگر اورانیوم به بدن وارد شود ممکن است موجب سرطان شده یا به کلیه ها آسیب برساند.

كاربردهاي راديواكتيويته

به طور كلي راديواكتيويته كاربردهاي نامحدودي دارد وليكن عمده كاربردهاي راديواكتيويته به غير از كاربرد در راكتورهاي هسته اي جهت توليد انرژي و در صنايع نظامي در بمب هاي اتمي در زير فقط نامبرده مي شود :

1-       تحقيقات شيميايي

2-        كاربردهاي تجزيه اي

3-       ساليابي

4-       كاربردهاي پزشكي

5-       كاربردهاي كشاورزي

6-       اكتشافات منابع طبيعي

7-       كاربردهاي صنعتي

 

فرايندهاي پرتوي

بهره گيري از اشعه در زمينه هاي مختلفي مانند فرايندهاي پليمري،  نگهداري دراز مدت مواد غذايي، استريل كردن وسايل پزشكي و دارويي، استريل كردن بسته هاي دارويي و يا غذايي، نگهداري و انبار كردن ميوه ها، كنترل پارازيت ها و حشرات و ... گسترش فراواني يافته است كه مجمواً به فرايند هاي پرتوي Radiation Processing، معروف است . در بسياري از موارد فوق فرايندهاي مربوط از سطح آزمايشگاهي فراتر رفته، به مرحله توليد انبوه رسيده اند و در مواردي نيز همچنان زمينه هاي تحقيقاتي فعالي را در آزمايشگاهها دارا هستند .

طي سالهاي گذشته فروش محصولاتي كه در ساخت و پرداخت آنها از اشعه استفاده شده است حدود 25% رشد داشته است. در كشوري مثل ايران با منابع عظيم نفت و گاز و امكانات وسيع و بالقوه صنايع پتروشيمي، شرايط ايجاب ميكنند كه درزمينه تحقيقاتي و گابردي مربوط به پليمرها سرمايه گزاري متناسبي صورت گيرد . بديهي است كه با توجه به فنون جديد كه در صنايع و توليدات پليمري در سطح جهان بكار گرفته ميشود ميتوان ارزش افزوده محصولات پليمر را به نحو چشمگيري افزايش داد .

 

كاربردهاي اشعه در صنايع غذايي

نابود كردن حشرات بوسيله اشعه تحت عنوان نگهداري مواد غذايي ميتواند ذكر شود، اما استفاده از دزهاي بالا در مواد غذايي كه ميتواند باكتري ها را نابود سازند نيز تحت عنوان فوق قرار مي گيرد، باكتريهايي كه عمل آنها موجب تجزيه و از بين رفتن مواد غذايي ميگردد .دزهايي بيش از دهها هزار گري Gy ميتواند باكتريها را از بين ببرد، حال چنانچه مواد غذايي بتوانند اين دز را تحمل كنند در صورت بسته بندي و جلوگيري از آلودگيهاي بيشتر مي تواند تازه بماند .

تحقيقات گسترده اي بر روي اين موضوع صورت گرفته است و هم اكنون نيز عمده توجه در تحقيقات پرتوي روي اين زمينه مي باشد . قابل ذكر است كه هنوز لزوم نگهداري مواد غذايي به صورت يك فوريت در نيامده است اما پيش بيني ميشود كه با افزايش جمعيت جهاني و كاهش منابع غذايي، موضوع نگهداري مواد غذايي از اهميت بيشتري برخوردار گردد . نكته ديگري كه به عنوان عامل كند كننده در اين تحقيقات مطرح است تغيير مزه و رنگ غذاهاي پرتو ديده است . البته برخي از اين تغييرات هنگام پختن از بين مي روند اما هنوز مشكلاتي وجود دارند كه بايد در نظر گرفته شوند . مثلاً اثر آنزيمها كه با پرتودهي از بين     نمي روند خود مسأله اي در رابطه با فساد موادغذايي ميباشد .

اگر استريل كامل مواد غذايي صرفنظر شود، ميتوان با دز هاي كمتري نيز مواد غذايي مانند گوشت و ماهي را، با پرتوهايي حدود يك تا دو هزار گري، به مدت بيشتري در قفسه هاي فريزرها نگهداري نمود .

پرتو و سيب زميني : نگهداري مواد غذايي گياهي فصلي مانند سيب زميني به مدت يك سال يا ده تا هشت ماه از اهميت زيادي برخوردار است . يكي از مهمترين عوامل تغير كيفيت سيب زميني مربوط به عمل طبيعي آن براي جوانه زدن است كه بويژه با افزايش دما فصل جديد از رشد براي سيب زميني شروع ميشود . جلوگيري از جوانه زدن سيب زميني به روشهاي شيميايي مقدور و ميسر است اما اشعه در دزهاي پايين ميتواند همان اثرات را بدون ايجاد اثرات سوء در جوانه ها توليد نمايد . دزي حدود هشتاد گري از اشعه گاما كافي است .

امروزه با پشت سر گذاشتن مرحله تحقيقاتي پرتودهي سيب زميني، در بسياري از كشورها براي نگهداري سيب زميني سابقه نسبتاً طولاني دارد .

راديو استريليزاسيون

موفقيت صنعتي استفاده از تشعشع مواد راديوايزوتوپ به طور واقعي در استريليزاسيون تجهيزات پزشكي و داروها حاصل شده است . ظاهراً هر چه اورگانيسم حياتي ساده تر باشد مقاومت در برابر اشعه آن بيشتر است . براي كشتن باكتري ها، در همان حد كه جسمي را بتوان از نظر پزشكي استريل دانست، صدها هزار گري اشعه نياز است . براي حشرات، حدود صدها گري لازم است اما حيوانات 5 تا 10 گري را نمي توانند تحمل كنند . كشف راديواستريليزاسيون به طور عمده در استريليزاسيون وسايل يك بار مصرف و كم قيمت پزشكي كمك نموده است . لوازم پلاستيكي كم قيمت قابل گرم كردن در حد استريل شدن نيستند زيرا در آن صورت ذوب خواهند شد . اما اين مواد ميتوانند در ظروف سربسته تا حدود هزار گري پرتو ببينند . كلاً اين متد ساده تر بوده و به لحاظ اقتصادي و بازدهي استريليزاسيون، دست كم نسبت به روشهاي مرسوم قابل رقابت است . حتي در بعضي موارد بهتر مي باشد . امتياز ديگر اين روش آن است كه وسايل قبل از استريل شدن ميتوانند بسته بندي شوند و بدين ترتيب هزينه هاي جابه جايي را كم نمايند .

مقاله از سيد مسعود قاسمي

منابع:

www.physic-chimistry.blogfa.com

www.uf6.mihanblog.com

www.daneshnameh.roshd.ir

www.iamp.hbi.ir

www.cph-theory.persiangig.com

www.ngdir.ir

www.motalebe.com

www.hupaa.com

www.technologist.blogfa.com

www.physics-mechanics.persianblog.com

و

مباني شيمي هسته اي

تأليف صادق رباني

چاپ انتشارات دانشگاه تهران

در صورت نياز به متن كامل مقاله شما مي توانيد با استفاده از قسمت (نظر دهيد) از طريق پست متن كامل مقاله را دريافت نماييد. ( متن كامل مقاله 55صفحه مي باشد )

Posted: Wed 29 May 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]
آئين‌نامه اجرايي تأسيس و فعاليت سازمانهاي غيردولتي (وزارت کشور)


فصل اول ـ كليات

ماده 1- در اين آئين‌نامه واژه‌ها و عبارات زير به جاي مفاهيم مشروح مربوط به كار مي‌روند:

الف) سازمان غيردولتي كه در اين آئين‌نامه «سازمان» ناميده مي‌شود، به تشكلهايي اطلاق مي‌شود كه گروهي از اشخاص حقيقي يا حقوقي غيرحكومتي به صورت داوطلبانه با رعايت مقررات مربوط تأسيس شده و داراي اهداف غيرانفتاعي و غيرسياسي مي‌باشد.

تبصره 1- عناوين «جمعيت» ، «انجمن» ، «كانون»، «مركز»، «گروه»، «مجمع»، «خانه»، «مؤسسه» و نظائر آن مي‌تواند به جاي واژه «سازمان» در نامگذاري به كار گرفته شوند.

تبصره 2- واژه «غيردولتي» به اين معناست كه دستگاههاي حكومتي در تأسيس و اداره سازمان دخالت نداشته باشند. مشاركت مقامات و كاركنان دولتي در تأسيس و اداره سازمان، در صورتي كه خارج از عنوان و سمت دولتي آنان باشد، مانع وصف غيردولتي سازمان نخواهد بود.

تبصره 3- اهداف غيرسياسي در بردارنده فعاليتي است كه مشمول ماده يك قانون احزاب نگردد.

تبصره 4- اهداف غيرانتفاعي عبارتست از عدم فعاليتهاي تجاري و صنفي انتفاعي به منظور تقسيم منافع آن بين اعضاء، مؤسسان، مديران و كاركنان سازمان.

تبصره 5- داوطلبانه به معناي مشاركت و تأسيس و اداره سازمان بر اساس اصل آزادي اراده اشخاص است.

ب) هيأت مؤسس به مجموعه اشخاصي گفته مي‌شود كه سازمان را تأسيس مي‌نمايند.

پ) پروانه فعاليت، سندي است كه توسط مراجع مقرر در اين آيين‌نامه با رعايت ضوابط مربوط در جهت تشكيل سازمان صادر مي‌شود.

ت) مراجع نظارتي مشتمل بر هيأت نظارت شهرستان (متشكل از فرماندار، نماينده شوراي اسلامي شهرستان و نماينده سازمانهاي غيردولتي شهرستان)، هيأت نظارت استان (مركب از استاندار، نماينده شوراي اسلامي استان و نماينده سازمانهاي غيردولتي) و هيأت نظارت كشور (مركب از معاون ذيربط وزيركشور، نماينده شوراي عالي استانها و نماينده سازمانهاي غيردولتي) مي‌باشند كه بر اساس اين آيين‌نامه و با رعايت ضوابط مربوط، در سطح شهرستان، استان و شكور نسبت به نظارت بر سازمانهاي غيردولتي، غيراز تشكلهايي كه مطابق قانون مرجع نظارتي خاص براي آنها پيش‌بيني شده است، اقدام مي‌نمايند. نظارت بر سازمانهاي غيردولتي فرااستاني، كشوري يا بين‌المللي با هيأت نظارت كشور خواهد بود.

ماده 2- سازمان پس از اخذ پروانه فعاليت و ثبت برابر ضوابط اين آيين‌نامه و ساير مقررات جاري داراي شخصيت حقوقي مي‌گردد.

ماده 3- موضوع فعاليت سازمان مشتمل بر يكي از موارد علمي، فرهنگي، اجتماعي، ورزشي، هنري، نيكوكاري و امور خيريه، بشردوستانه، امور زنان، آسيب‌ديدگان اجتماعي، حمايتي، بهداشت و درمان، توانبخشي، محيط زيست، عمران و آباداني و نظائر آن يا مجموعه‌اي از آنها مي‌باشد.فصل دوم – حقوق و تكاليف

ماده 4- سازمان حق دارد متناسب با موضوع فعاليت خود، با رعايت اين آيين‌نامه و ساير قوانين و مقررات مربوط فعاليت نموده و از جمله نسبت به موارد زير اقدام نمايد:

الف) ارائه خدمات امدادي مورد نياز دستگاههاي دولتي و عمومي غيردولتي.

ب) اظهارنظر و پيشنهاد راهكارهاي مناسب:

1. در فرايند برنامه‌ريزي مراجع دولتي و عمومي غيردولتي در سطوح شهرستان، استان يا ملي برحسب مورد.

2. در مورد آثار و نتايج فعاليتهاي دستگاههاي دولتي و عمومي غيردولتي، نقائص و مشكلات موجود به مراجع و دستگاههاي قانوني ذيربط.

پ)كمك به اجراي برنامه‌ها و پروژه‌هاي دستگاههاي دولتي و عمومي غيردولتي از طريق توافق و تفاهم با آنها.

ت) برگزاري اجتماعات و راهپيماييها در جهت تحقق اهداف سازمان.

ث) انتشار نشريه.

ج) انجام هرگونه عمليات ديگر براي تأمين اهداف مقرر در اساسنامه سازمان.

چ) حق دادخواهي در مراجع قضايي و شبه قضايي.

ماده 5- سازمان مكلف است گزارش عملكرد اجرايي و مالي سالانه خود را حداكثر تا دو ماه پس از پايان هر سال مالي به مرجع نظارتي مربوط و نيز در طي سال، ساير گزارشهاي عملكرد اجرايي و مالي را بنا به درخواست مرجع يادشده، حسب مورد، ارائه و همچنين نسبت به انتشار خلاصه‌اي از گزارش اسلانه مذكور براي اطلاع عموم، در محدوده جغرافيايي فعاليت خود اقدام كند.ماده 6- هزينه‌هاي سازمان از منابع زير تأمين مي‌شود:

الف) هديه، اعانه و هبه اشخاص حقيقي و حقوقي اعم از داخلي و خارجي و دولتي و غيردولتي.

ب) وقف و حبس.

پ) وجوه حاصل از فعاليتهاي انجام شده در چارچوب موضوع فعاليت، اهداف و اساسنامه سازمان و اين آئين‌نامه.

ت) حق عضويت در سازمان.

تبصره 1- سازمان موظف پيش از دريافت كمك از منابع خارجي، مشخصات منبع كمك‌كننده، ميزان كمك و چگونگي آن را به صورت مشروح برحسب مورد به مراجع نظارتي مربوط اعلام نمايد. مراجع مذكور موظفند ظرف حداكثر يك هفته از تاريخ وصول اعلام يادشده، نسبت به نظرخواهي از وارتخانه‌هاي اطلاعات و امور خارجه و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اقدام نمايند.

موافقت دستگاههاي يادشده ضروري است و اين دستگاهها موظف به اظهارنظر ظرف حداكثر يك ماه از تاريخ وصول استعلام مي‌باشند. عدم ارائه پاسخ ظرف اين مدت به منزله نظر مواق است.

تبصره 2- دريافت كمك از مجامع رسمي بين‌المللي و منطقه‌اي و آژانسهاي وابسته به سازمان ملل، نياز به دريافت مجوز ندارد. فهرست سازمانهاي يادشده توسط وزارت امور خارجه تهيه مي‌شود و در اختيار هيأت نظارت قرار مي‌گيرد.

ماده 7- تقسيم دارايي، سود و يا درآمد سازمان در ميان مؤسسان، اعضاء و مديران و كاركنان آن قبل و پس از انحلال ممنوع است.

ماده 8- اساسنامه و فعاليتهاي سازمان نبايد مغاير با اصول قانون اساسي باشد.

ماده 9- سازمان موظف است امكان دسترسي بازرسان مراجع نظارتي مربوط را به اطلاعات و اسناد خود فراهم كند. بازرسان نيز بايد در حضور نميانده سازمان و صرفاً در محل دفتر سازمان، اسناد و اطلاعات مذكور را بررسي نمايند. نحوه بررسي بايد به گونه‌اي باشد كه به وظايف سازمان خللي وارد نيايد. خارج كردن اسناد از سازمان در راستاي بازرسي، مگر به حكم مرجع قضايي صالح، ممنوع است.

ماده 10- فعاليت سازمان در كشورهاي ديگر بايد با كسب مجوز كلي از مرجع نظارتي فرااستاني و ملي باشد.

تبصره 1- مرجع يادشده، قبل از اعلام نتيجه به سازمان متقاضي، بايد از دستگاههاي دولتي ذيربط از جمله وزارت امور خارجه نظرخواهي نمايد. دستگاههاي مذكور ظرف حداكثر يك ماه بايد پاسخ لازم را ارائه دهند، در غير اين صورت نظر آنها موافق تلقي مي‌شود.

تبصره 2- مرجع مذكور بايد حداكثر ظرف 45 روز از تاريخ تقاضا، پاسخ لازم را به متقاضي ارائه دهد.

تبصره 3- ارائه تقاضاي سازمان با محدوده فعاليت شهرستان و يا استان، حسب مورد در ابتدا از طريق مرجع نظارتي شهرستان يا استان انجام مي‌گيرد.

تبصره 4- شركت سازمان در مجامع بين‌المللي، دوره‌هاي آموزشي و نمايشگاهها، بايد با اطلاع كتبي به مراجع نظارتي انجام گيرد.

ماده 11- سازمان بايد در فعاليتهاي خود، قوانين و مقررات و الگوهاي رفتاري نهادهاي مدني را رعايت نموده و از ارتكاب اعمال مجرمانه خودداري نمايد.

ماده 12- سازمان از حق دسترسي به اطلاعات موجود در مؤسسات عمومي برخوردار است و مؤسسات مذكور مكلفند اطلاعات غيرطبقه‌بندي شده خود را در اختيار سازمان قرار دهند.

ماده 13- سازمانها و مؤسسات دولتي و عمومي مكلفند در فرايند تصميم‌سازي و تصميم‌گيري نسبت به اخذنظر سازمان اقدام و حسب مورد آنها را براي شركت در جلسات دعوت و گزارشي از نقطه‌نظرات ارائه شده را در اسناد سازمان ذيربط ثبت نمايند.

ماده 14- دولت مكلف است وظايف، امور و فعاليتهاي قابل واگذاري دستگاههاي اجرايي به سازمان را شناسايي و نسبت به واگذاري آن اقدام و سازمان نيز حق دارد پيشنهادهاي خود را در اين خصوص به دولت ارائه كند.

ماده 15- سازمانهاي دولتي مكلفند زمينه مشاركت سازمان در نظارت بر حسن اجراي امور عمومي را فراهم نموده و حسب مورد با هيأت‌هاي حقيقت ياب آنها همكاري نمايند.

ماده 16- سازمان حق دارد در موضوع فعاليتهاي خود و براي حمايت از منافع عمومي عليه اشخاص حقيقي و حقوقي در مراجع قضايي اقامه دعوا نمايد.فصل سوم – صدور پروانه فعاليت

ماده 17- متقاضيان تأسيس سازمان مكلفند در غير از مواردي كه مطابق قانون، مرجع خاصي براي صدورپروانه سازمانهاي مربوط تعيين شده است، درخواست اخذ پروانه را به مراجع نظارتي مقرر در بند (ت) ماده (1) ارائه نمايند.

تبصره 1- دبيرخانه هيأت نظارت كشور، استان و شهرستان به ترتيب در وزارت‌كشور، استانداري و فرمانداري تشكيل مي‌شود.

تبصره 2- مسؤليت دبيرخانه هيأت نظارت كشور، استان وشهرستان به ترتيب برعهده وزارت‌كشور، استانداري و فرمانداري مي‌باشد.

تبصره 3- اجراي تشريفات اداري و انجام اقدامات موضوع اين آيين‌نامه توسط دبيرخانه هيأت نظارت انجام مي‌گيرد.

تبصره 4- تصميمات لازم مبني بر صدور يا عدم صدور پروانه و اعطاي مجوز در هيأت نظارت اتخاذ مي‌شوند.

تبصره 5- صدور پروانه و امضاي اوراق مربوط پس از تأييد هيأت نظارت در هيأت نظارت كشور با وزيركشور، در هيأت نظارت استان با استاندار و در هيأت نظارت شهرستان با فرماندار مي‌باشد.

ماده 18- هيأت مؤسس بايد داراي شرائط زير باشند:

الف) داشتن هيجده سال تمام.

ب) تابعيت ايراني.

پ) دارا بودن صلاحيت تخصصي حداقل دو نفر از مؤسسات در خصوص موضوع فعاليت سازمان.

ت) عدم عضويت در گروههايي كه براساس رأي دادگاه صالح محارب و معاند شناخته شده‌اند و نداشتن محكوميت مؤثر كيفري به نحوي كه موجب محروميت از حقوق اجتماعي شود.

تبصره- هيأت مؤسس بايد داراي حداقل پنج عضو باشد.

ماده 19- سازمانهاي غيردولتي كه موضوع يا هدف فعاليت آنها مشترك است، در صورت وجود شرايط زير مي‌توانند شبكه تشكيل دهند يا به عضويت شبكه‌هاي سازمانهاي بين‌المللي درآيند:

الف) حداقل 2 سال از تاريخ ثبت آنها گذشته باشد.

ب) به محكوميتهاي بند (پ) يا (ت) ماده (28) اين آئين‌نامه محكوم نشده باشند.

پ) به تكاليف مندرج در ماده (5) اين آئين‌نامه عمل كرده باشند.

ت) تابعيت آنها ايراني باشد.

ث) اعضاي مؤسس حداقل 5 سازمان غيردولتي ايراني باشند.

تبصره 1- انجام استعلامهاي مذكور در تبصره‌هاي (2)و(3) ماده (22) اين آيين‌نامه براي تأسيس شبكه‌هاي سازمانهاي غيردولتي لازم نيست.

تبصره 2- صدور پروانه فعاليت براي شبكه‌هاي سازمانهاي غيردولتي برعهده هيأت نظارت كشور و تابع مقررات اين آئين‌نامه مي‌باشد. حقوق، تكاليف و ساير مقررات شبكه‌هاي مذكور همان است كه براي سازمانهاي غيردولتي پيش‌بيني شده است.

ماده 20- هيأت مؤسس براي دريافت پروانه فعاليت بايد مدارك زير را حسب مورد به مراجع مذكور در ماده (17) اين آئين‌نامه ارائه نمايد:

الف) فرم تقاضانامه تكميل شده.

ب) تصوير مدارك هويتي هيأت مؤسس.

پ)اساسنامه سازمان.

ت) اولين صورتجلسه هيأت مؤسس.

ماده 21- اساسنامه سازمان بايد حاوي موارد زير باشد:

الف) اهداف سازمان.

ب) موضوع فعاليت.

پ) مدت فعاليت.

ت) مركز اصلي فعاليت.

ث) نحوه ايجادشعب.

ج)اركان و تشكيلات سازمان، نحوه انتخاب، شرح وظايف و اختيارات و مسؤليتهاي آنها.

چ) صاحبان امضاهاني مجاز.

ح) شرايط پذيرش عضو.

خ) منابع تأمين درآمد و دارايي.

د)نحوه تغيير و تجديدنظردر اساسنامه.

ذ) نحوه انحلال.

ر) مشخص ساختن وضعيت داراييها پس از انحلال.

ز) محدوده جغرافيايي فعاليت سازمان.

تبصره 1- اساسنامه سازمان بايد بر رأي‌گيري آزاد از تمام اعضا براي انتخاب مديران و همچنين نحوه تغيير مديران و دوره تصدي آنها و نيز تصميمات اساسي در ايجاد هرگونه تغيير و تأثيرگذاري تصريح كند.

تبصره 2- در اساسنامه سازمان بايد به صراحت، نحوه ارائه گزارشهاي عملكرد اجرايي و مالي سازمان به اعضاي خود و نيز بازرسي و حسابرسي سازمان مشخص شود.

تبصره 3- محدوده جغرافيايي فعاليت سازمان با پيشنهاد هيأت مؤسس و براساس شاخصهاي تقسيمات كشوري تعيين مي‌شود.

ماده 22- مرجع صدور پروانه فعاليت – موضوع ماده (17) اين آئين‌نامه – پس از دريافت تقاضانامه سازمان، بايد ظرف حداكثر دو هفته نظر خود را نسبت به تأييد يا رد تقاضا اعلام نمايد.

تبصره 1- در صورتي كه هيأت نظارت تقاضا را رد كند، مكلف است ظرف حداكثر دو هفته به طور كتبي دلايل رد درخواست را به متقاضي اعلام كند.

تبصره 2- چنانچه موضوع فعاليت سازمان به وظايف هر يك از دستگاههاي دولتي مربوط باشد، حسب مورد اخذنظر موافق دستگاه يا دستگاههاي دولتي ذيربط نيز ضروري است.

تبصره 3- هيأت نظارت مكلف است ظرف يك هفته از تاريخ دريافت تقاضا نسبت به اخذنظر مرجع ذي‌صلاح (وزارت اطلاعات، وزارت دادگستري، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و دستگاههاي تخصصي) اقدام و آن مرجع نيز مكلف است حداكثر ظرف يك ماه نظر خود را اعلام نمايد، در غير اين صورت نظر هيأت مزبور موافق تلقي مي‌شود.

تبصره 4- متقاضي صدور پروانه مي‌تواند نسبت به رد تقاضاي خود به نحو زير اعتراض نمايد:

الف) از تصميم هيأت نظارت شهرستان ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ، به هيأت نظارت استان و در صورت رد تقاضا در هيأت نظارت استان، ظرف يك ماه به هيأت نظارت كشور.

ب) از تصميم هيأت نظارت استان ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ، به هيأت نظارت كشور.

پ) تصميم هيأت نظارت شكور در هر مورد قابل اجرا ولي در ديوان عدالت اداري قابل اعتراض خواهد بود.

ماده 23- مجمع عمومي و هيأت امناء (حسب مورد) بالاترين مرجع اجرايي سازمان مي‌باشند و بايد داراي شرائط مقرر در ماده (18) اين آيين‌نامه باشند.

ماده 24- سازمان بايد تابعيت ايراني داشته باشد.

ماده 25- سازمان مكلف است هرگونه تغييرات در مفاد اساسنامه، هيأت مديره، هيأت امنا و نشاني را به مرجع صدور پروانه مربوط اطلاع دهد. در صورت اعلام عدم مغايرت تغييرات با مقررات اين آيين‌نامه از سوي مراجع يادشده، سازمان مكلف است وفق آيين‌نامه ثبت، نسبت به ثبت در اداره ثبت شركتها و مؤسسات غيرتجاري و درج در روزنامه رسمي اقدام نمايد.فصل چهارم - نظارت

ماده 26- وظائف مراجع نظارتي استان و شهرستان، به ترتيب در رابطه با سازمانهاي غيردولتي با محدوده فعاليت در سطح استان وشهرستان به شرح زير مي‌باشد:

الف) دريافت و بررسي اساسنامه متقاضيان تأسيس سازمان و اقدام به صدور پروانه فعاليت آنها پس از احراز شرايط و ضوابط مقرر در اين آيين‌نامه.

ب) دريافت گزارشهاي عملكرد اجرايي و مالي سالانه و در صورت لزوم موارد مقطعي.

پ) رسيدگي موردي به عملكرد اجرايي و مالي سازمان در صورت ضرورت.

ت) نظارت بر اجراي مقررات اين آيين‌نامه.

ماده 27- وظائف مرجع نظارتي فرااستاني و ملي در مورد سازمانهاي غيردولتي عبارت است از:

الف) دريافت و بررسي اساسنامه متقاضيان تأسيس سازمانهاي غيردولتي با محدوده جغرافيايي فرااستاني و ملي و اقدام به صدور پروانه فعاليت آنها پس از احراز شرايط وضوابط مقرر در اين آيين‌نامه.

ب) دريافت گزارش عملكرد اجرايي و مالي سالانه و در صورت لزوم موارد مقطعي آنها.

پ) رسيدگي و اعلام‌نظر و اتخاذ تصميم نسبت به شكايات دريافت شده از متقاضيان در خصوص تأخير يا رد صدور پروانه فعاليت و ساير شكايات و اختلافات ميان سازمانهاي غيردولتي با استانداريها و فرمانداريها.

ت) نظارت برحسن اجراي مقررات اين آيين‌نامه.

تبصره- نظارت بر سازمانهاي غيردولتي تخصصي توسط دستگاههاي ذيربط با هماهنگي وزارت كشور انجام خواهد شد.

ماده 28- مراجع نظارتي موظفند در حدود فعاليت خود در صورت وصول گزارش و يا اطلاع از عدم رعايت مقررات اين آيين‌نامه از سوي سازمان، نسبت به بررسي آن با حضور مشورتي نماينده سازمان غيردولتي مربوط و نماينده دستگاه دولتي تخصصي ذيربط اقدام نمايند و درصورت احراز تخلف، حسب مورد، مراحل زير را به اجرا گذارند:

الف) تذكر شفاهي با مهلت يك ماهه براي اصلاح وضعيت.

ب) تذكر كتبي با درج در پرونده با مهلت يك ماهه براي اصلاح وضعيت.

پ) تعليق پروانه فعاليت براي مدت 3 ماه.

ت) تقاضاي لغو پروانه فعلايت از دادگاه در صورت عدم اصلاح وضعيت.

تبصره 1- مراتب مذكور توسط مسؤل دبيرخانه هيأت نظارت ابلاغ و در پرونده ثبت مي‌شود.

تبصره 2- نحوه اقدام مراجع نظارتي بر اساس اين ماده، در بخشنامه وزيركشور كه ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ اين آيين‌نامه ابلاغ مي‌شود، تعيين خواهد شد.

ماده 29- صدور مجوز فعاليت سازمانهاي غيردولتي خارجي و بين‌المللي در ايران و نظارت بر آنها به عهده هيأتي متشكل از نماينده وزارت امور خارجه، نماينده وزارت كشور، نماينده وزارت اطلاعات و نماينده وزارتخانه يا سازمان دولتي مرتبط با موضوع فعاليت سازمان غيردولتي خارجي يا بين‌المللي خواهد بود.

تبصره – فعاليت سازمانهاي غيردولتي مذكور پس از اخذ مجوز، تابع مقررات اين آيين‌نامه مي‌باشد.فصل پنجم- ساير مقررات

ماده 30- سازمانهاي غيردولتي كه از مصاديق اين آيين‌نامه قرار مي‌گيرند و در اجراي مقررات جاري تاكنون ايجاد شده‌اند، بايد وضعيت خود را با مقررات اين آيين‌نامه تطبيق دهند، در غير اين صورت مشمول مزايا و تسهيلات اين آيين‌نامه نمي‌شوند.

ماده 31- انحلال سازمان اعم از اختياري و قهري، بر اساس مفاد ذيربط آيين‌نامه ثبت تشكيلات و مؤسسات غيرتجارتي – مصوب 1337 با اصلاحات بعدي – انجام مي‌گيرد.

تبصره – چنانچه مدت فعاليت سازمان در اساسنامه به صورت محدود قيد شده باشد، پس از انقضاي آن و عدم تمديد بر اساس مقررات اين آيين‌نامه سازمان خودبخود منحل مي‌گردد.

ماده 32- تشكلهاي كارگري و كارفرمايي موضوع فصل ششم قانون كار، واحدهاي آموزش عالي و يا مؤسسات پژوهشي موضوع بند «ل» ماده (1) قانون اصلاح قانون تأسيس وزارت علوم و آموزش عالي – مصوب 1353- آموزشگاههاي علمي آزاد و نيز مدارس غيرانتفاعي موضوع قانون تأسيس مدارس غيردولتي و ساير تشكلهاي غيردولتي كه در نص قوانين جاري صراحتاً اجازه تأسيس و انحلال آنها به عهده دستگاههاي دولتي واگذار شده‌اند، از شمول سازمان موضوع اين آيين‌نامه خارج مي‌باشند.

تبصره 1- مرجع صدور پروانه براي سازمانهاي غيردولتي تخصصي با رعايت مقررات اين آيين‌نامه و با اخذنظر دستگاههاي ذيربط، وزارت كشور است.

تبصره 2- نحوه صدور پروانه براي سازمانهاي غيردولتي جوانان مطابق تفاهم‌نامه‌اي است كه توسط وزارت كشور و سازمان ملي جوانان امضاء شده است.

ماده 33- از تاريخ ابلاغ اين تصويب‌نامه، تصويب‌نامه‌هاي شماره 12608/ت 27367 هـ مورخ 9/11/1381، 34909/ت 27367 هـ مورخ 24/6/1382 و 55877/ت 29645 هـ مورخ 15/10/1382 لغو مي‌گردند.

« Last Page  |  viewing results 41-60 of 337  |  Next Page »